Seriale turcesti
Top postatori
GUMUS-NOOR (35933)

florina-octaviana89 (4248)

utzy (4150)

IrinaLove (2650)

Gumus (2280)

Nety (1724)

denta (1194)

turkiss_woman (1036)

cristinuta (1022)

GIULIA (773)

Ultimele subiecte
» Asi - impotriva destinului
Mier Aug 06, 2014 2:41 pm Scris de GIULIA

» Dragoste si pedeapsa-Comentarii
Mar Mai 07, 2013 9:14 pm Scris de cristinuta

» O propunere inedita
Lun Apr 15, 2013 9:05 am Scris de studenta

» Iubire ascunsa
Lun Dec 17, 2012 9:04 am Scris de Nicky

» Karadayi / Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel
Sam Noi 24, 2012 1:03 pm Scris de Nicky

» 소지섭 / So Ji Sub
Mar Oct 09, 2012 10:07 pm Scris de GUMUS-NOOR

» Han Ji Min 한지민 # 1
Dum Oct 07, 2012 2:23 pm Scris de GUMUS-NOOR

» ASI videoclipuri
Vin Oct 05, 2012 11:20 am Scris de utzy

» Karadayi videoclipuri
Mar Oct 02, 2012 11:51 pm Scris de utzy

Decembrie 2016
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Gönülçelen

Pagina 27 din 30 Inapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Gönülçelen

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Joi Feb 10, 2011 1:26 pm

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

0 Mesaje : 200
Data de inscriere : 23/01/2011
Varsta : 43
Localizare : Iasi

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Joi Feb 10, 2011 1:37 pm

mari_69 a scris:Dana ti-am mai spus...daca poti mai aduci si pe la noi gandurile tale...stiu ce inseamna sa fi presat de timp...sa vrei si sa nu poti ...pupicei!Si o noapte si o zi linistita tuturor!

Mari , pt tine intru aici si pun poze si comentarii , acolo la Dea intru rapid , raspund fetelor , dar nu pot sa pun aici raspunsurile pt ca ar parea rupte din context ... Uite pt tine am sa caut niste comentarii mai vechi si am sa le pun aici ... O zi buna draga Mariuta ... heart heart heart

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Joi Feb 10, 2011 1:45 pm

dana17 la data de Sam 23 Oct 2010, 11:52 am

Murat e asemeni unui diamant ... Rar , slipitor , dar foarte dur ... si nu poate fi slefuit decat de un alt diamant ... Nu poate fi purtat in orice conditii , la orice ocazie , la orice tinuta ... Cansel straluceste in rolul asta , scena de final a dovedit-o ... a intrat perfect in rol .. .Mainele lui pe clape , incordarea si supararea parca pusese stapanire pe intreg corpul lui ...
Toti au jucat grozav ... si asta e si meritul regizorului ... Murat , Hasret , Nesrim , Bahar , Levant , Saime , roluri conturate minunat si care prind viata datorita unor actori de exceptie si care dupa parerea mea sant in varful carierei lor de pana acum . Rolurile astea o sa le fie de referinta pt mult timp de acum in colo ... In ce priveste scenariul ...Trebuia o intriga puternica ... si care sa fie ? Cea clasica ... el prins cu alta sarutandu-se ? Era de neiertat ... si nici nu se potrivea personajului ...
Cand am vazut ca i-a inchis iarasi usa in nas ,de data asta si cu cuvinte dure , m-am intrebat cat mai poate sapa in ea ... Si a putut ... De neiertat ... Atunci la scoala , e adevarat ca Murat ca profesor , nu putea lasa clasa ca sa vorbeasca cu ea in privat, dar nici asa ... insa la concert a intrecut orice limita ... Ce diferenta intre Hasret si Murat ... si asta s-a vazut cel mai bine in ochii si atitudinea lui Levent ... Minunat jucat de Onur ... Nu lui Murat o sa-i plangem de mila , ci lui Levent pe care astea doi (am mai spus ) au sa-l faca bucati ... Hasret nu o sa-l poata rasplati niciodata , decat cu prietenia ei si pt sufletul lui v-a fi chin ... Levent iubeste pt prima oara cu adevarat si cu toate acestea nu-si pierde capul , ramane calm si echilibrat si ce frumos cladeste ... Pe Murat amintirea Selinei inca-l mai bantuie , altfel ce cauta in fata casei lui Bahar , dandu-si seama in ultimul moment ca nu e Selin ...
Ce frumoasa a fost si scena dintre Hasret si Saime , ce bine jucata ... cata emotie au transmis ... Cat de greu a iertat-o pe mama ei , cat de greu il v-a ierta pe Murat ? Sper ca al naibii de greu... Merita iadul si-l v-a avea ... In rest , parca prea multa tiganeala , parca m-am saturat de atata mahala ..... Dar ideea cu copii ... jos palaria ... bravo echipei ... Bravo Tuba si Cansel ....

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Joi Feb 10, 2011 2:08 pm

dana17 la data de Sam 06 Noi 2010, 1:16 pm

La Murat , cred ca totul a plecat de la ușa inchisa in nas de Hasret , lasandul ca pe un caine in ploaie , neascultandu-l si asta la cateva zile dupa ce-i spusese ca-i totul pt el . Atunci cand i-a spus , parca a avut o clipa de ezitare , poate nu mai spusese asta niciodata sau poate ii era frica de ce v-a ințelege sau nu v-a ințelege ea ... Atunci in ploaie cred ca busola lui s-a defectat si incercand sa o repare din cand in cand , a sticat-o de tot ... pe scena . Pacat ca nu avem printre noi si opinia unui barbat , ei au alte unghiuri , privesc altlfel și sigur ințeleg diferit ...
Mi-a placut scena tata-fiu , emoționanta . Am fost sigura ca Ethem nu poate fi decat de partea fiului sau ... Nesrin are mințile intunecate de o ura de neințeles , dar poate-și v-a reveni ... Intr-o zi sigur o v-a vedea intr-o alta lumina pe Hasret ,dar trebuie sa-și scoata ochelarii de cal și ideile preconcepute din cap ... Pacat , are totul si nu prețuiește nimic ...
Levent mi-a placut mai ales in scena cu Murat ... Se vedea clar ca era suparat pe el și i-a și zis cred ca a avut toate șansele din lume și practic le-a calcat in picioare , uneori chiar cu calcaiul ... Ca daca știa sa le fructifice , nu mai juca cu el biluțele acolo ... Mie mi s-a parut ca parca l-a dojenit prietenește ... Numai nu i-a spus ca , ce sa-ți fac daca te-ai purtat prostește ? Vedem daca se schimba Levent dupa refuzul Hasretei ... E om si frustrarile il vor inghesui si pe el cum l-au inghesuit si pe Murat ... Aștept sa vad daca Nesrin i-a spus lui Murat de plecarea lui Levent cu Hasret la lac , ca prea a inghețat de spaima Murat ... E teribila maica-sa ... Deloc nu-l intelege , deloc nu are tact ...
Nu-mi place sa-l vad asa nehotarat si nevricos ... Unde e Murat cel din primul sezon ? Chiar așa l-a prostit dragostea ,de nu mai știe ce sa faca , cum sa acționeze , cum sa reacționeze ? Ați vazut ca a plecat fara sa intre peste cei doi ? Și nici nu a așteptat raspunsul ei ... Macar a ințeles ce simte ... Durere ... Și... ? Vai de noi ce avem de tras cu el ... Dar nu ne lasam ,facem din el barbat adevarat ... Tare-aș fi curioasa , ce crede cu adevarat Cansel de personajul Murat .... Aoleu și vai de voi ... Suficient cat am scris ?

dana17 la data de Vin 12 Noi 2010, 4:28 pm

Fetelor , scuze , am citit MP , am citit și din urma , nu credeam ca v-a observa cineva lipsa mea , mai ales in mijlocul saptamanii ... Sambata mai sant fete care așteapta un comentariu de la mine , dar in timpul saptamanii credeam ca absența mea trece neobservata ... Dar ca sa ma revansez va povestesc unde am fost și va pun și poze...OK ? Se motiveaza absențele ? Vedeți și voi ca este o vreme incredibila pt perioada asta de toamna ... Sambata am fost la Hanul Ancuței si vazand cat de frumos e afara , soțul meu i-a venit ideea sa mergem pe Valea Bistriței , la casa de vacanța a unor prieteni . Am incurcat mult programul , dar nu-mi pare rau , așa vreme in noiembrie mai rar...
Știam ca nu am net acolo și de aceea i-am urat Mihaelei , La multi ani , inca de sambata noapte , nevrand sa fiu singura care nu o face .
Am plecat duminica , vremea a fost nemaipomenita , nici localnicilor nu le veneau sa creada ... Am dormit mult , am citit mult , am prins pastravi , i-am facut in coaja de brad , am stat mult in fața focului din lemn de brad cu gandurile mele , am privit ore in șir apa involburata a Bistriței , ascultindu-i neliniștea , liniștindu-ma pe mine . Am mancat cartofi copți in frunze , lapte proaspat muls , turte pe plita , pastrama de oaie , lapte prins in oale de lut , placinte coapte in cuptorul cu lemne , borș de gaina , cas proaspat ... bunatati ca la țara ... Ne-am odihnit ,rupți de lume , fara televizor , ne-am bronzat obrajii in soare , am tras in piept aer calduț și curat și parca acum poate sa vina iarna .... Știți ce puțin costa ? Totul e sa te oprești un pic din viltoarea vieții ...
Am incercat de pe telefonul mobil sa intru sa vad ce mai faceți ... Apoi am plecat la Vatra Dornei ,Voroneț , Putna .. .Pozele de la Voroneț sa stiți ca sant rare , deoarece in biserica nu se fotografiaza si nici nu se filmeaza , fiind interzis ,dar eu am facut o excepție ... și pt voi ... La Putna , m-am dus cu pioșenie la mormantul lui Stefan , parca rugandu-l sa ma ierte ca eu o demna urmașa a boierilor moldoveni , in ultimul timp m-au cam invaluit turcii ... Noroc ca am langa mine un bucovinean zdravan , care ține bine hațurile minții mele zburdalnice si firii mele jucaușe ... Dar El , Ștefan ,care știe prea bine slabiciunile omenești , ca nu degeaba a avut atatea neveste , atatea ibovnice atațea urmași legitimi si din flori și care a fost iertat și chiar sanctificat , a parut ca intelege slabiciunea noastra , dar parca cu condiția ca ei , turcii sa traiasca pt noi (ca de asta s-au facut actori ) și nu noi pt ei ...
Deci sa ne folosim de turci așa cum a facut-o si Stefan de multe ori , vamuindu-le caravanele , sa ne bucuram de ei vineri seara , sa mai adaugam ca pe inca o bucurie la cele pe care ni le da viata , dar sa traim ca El viața din plin ... Cu sau fara turci ... Și sa nu ne lasam invinse de ei ci doar un pic amagite ...

dana17 la data de Lun 22 Noi 2010, 1:07 pm

Am zis de mai mult timp ca am sa fac un comentariu referitor la comportamentul lui Murat , daca e normal ...Toate l-am condamnat , dar acum cand șocul a mai trecut , sa incercam sa-l ințelegem și ințelegand putem ierta mai ușor . Fiind un personaj fictiv e mai greu de analizat , e creat de mai multe minți și redat de una care trece prin filtru ei povestea ... Dar sant doua puncte importante : mintea și corpul ... Sufletul ține legatura intre ele și de obicei sufera cel mai mult in lupta asta ...
Știm ca Murat e un barbat tanar și sanatos , care e de mult , chiar prea mult timp singur . Asta automat ii da o neliniște , o tensiune , o nervozitete ... Dupa o perioada extrem de grea , a intalnit-o pe Hasret , tanara , jucaușa , cu o mare pofta de viața , inocenta ... Barbatul din el a vazut bine toate astea ,a stat cat a stat și la un moment dat a strans-o in brațe ,a sarutat-o...și uneori cu potos , a leganat-o in brațe , i-a mirosit parul ... Greu de uitat toate astea pt un barbat indragostit ... El știe și cand strange perna noaptea in brațe , voluntar sau involuntar , care e forma corpului ei , gustul buzelor ei , parfumul parului ei ...
Dar el este și un tip f cerebral ... In fiecare dimineața probabil se cearta cu corpul lui și noaptea la culcare o i-a iar de la capat ... Sigur e fsuparat ca nu-i ințelege logica și nu-l asculta . Uita imediat tot ce-i spune și-i impune...logic ... Asta nu ar fi o problema majora , ar ceda intr-o zi , s-ar duce la ea ar lua-o in brațe și ar ramane impreuna ... Problema e in mintea lui , trece printr-un filtru logic totul și mai ales e deranjat ca nu mai are stapanire , nu pe corpul sau , ca probabil asta i s-a mai intamplat , ci pe mintea și implicit pe reacțiile lui . Mintea lui reacționeaza la tot ce face Hasret și la tot ce ține de ea ... Nu mai are concentrare (vezi faza cu scaunul in sala de curs ) ... E f adevarat ca și pianul ii lipsește ... Il liniștea mult . Dar și la el a renunțat tot din cauza ei . Mintea lui nu a judecat logic nici atunci cand i-a vazut impreuna band șampanie pe Levent și pe Hasret , s-a blocat ... Nu a putut reacționa . De asta e furios pe ea și pe toata lumea ...
Indragostit a mai fost dar ramanea lucid , calculat , stapan pe el (asta o macina și pe Selin , o iubea știia și ea asta , dar nu-și pierdea mințile dupa ea ... aproape și le-a pierdut dupa moartea ei și cred ca asta a urmarit de fapt , sa traiasca un sentiment extrem de profund in legatura cu ea , daca nu de dragoste...)
Murat ranește și se ranește incercand sa iasa din clinciul asta (vezi scena din parcarea subterana cand se invartea inebunit ) . E ca un armasar salbatic , care odata prins , greu accepta sa i se puna capastru iar daca se urca in șaua lui cineva inebunește și vrea sa se elibereze cu orice preț ... Chiar daca se ranește și chiar daca calca in picioare pe cel din șa ...Toata viața a fost liber , acum mintea lui e ocupata și coordonata fara voia lui ...
E greu de imblanzit , dar ce greu e sa ai un astfel de exemplar ... Nu orcine iși poate permite ... Și daca totuși l-ai imblanzit toata viața trebuie sa ai in buzunar zaharelul și in mana o cravașa ...

dana17 la data de Sam 04 Dec 2010, 12:48 pm

Inițial , cand am vazut episodul , am zis ca nu fac nici un comentariu , cel de luni ramanand perfect valabil ... Azi am revazut principalele secvențe și am zis ca totuși evoluția lui Levent merita consemnata . Știu ,o sa ziceți : Iar Levent ? Da , daca ne uitam la același film , da ...iar Levent . Levent pt ca incepe sa devina un pericol ... Și nu pt ca ar face rele , ci pt ca nu le face ... Levent nu e crescut la pension , vine din viața reala , e un personaj viu , nu ca Murat care are sufletul plin de frunze moarte și care chingile trecutului il țin inca foarte stans și nu-l lasa deloc sa zboare ...
Așa cum anticipam , nu Murat provoaca cearta , ci Levent ... Murat nu poate sa ia taurul de coarne nici macar in relația lui cu cel mai bun prieten și greu , sau mai bine zis provocat ii spune adevarul... Ce uimit a fost Levent cand a vazut poza Hasretei . A ințeles atunci ca Murat i-a ascuns adevarul ... Dar ce lecție i-a dat Levent... Ce bine-și cunoaște prietenul , ce bine știe ce-l sperie , ce bine-i știe limitele și slabiciunile ... Sa mai ziceți ca Levent nu-i este prieten , dar cine te poate cunoaște așa ,daca nu un prieten ? Levent are sange in instalație (a se citi aici ca are curaj ) , stie sa lupte , știe sa iubeasca . Ce demn a reacționat la refuzul ei . Ca un barbat , deși i-au dat lacrimile , a tras aer in piept și a mers mai departe . Acum am ințeles cum a facut avere din nimic , intr-o lume de șacali . Știe ca marile afaceri se obțin greu prin lungi tatonari , cu infrangeri de etapa , cu multa tenacitate , rabdare și sa nu te lași invins doar pt ca ai pierdut o batalie . Problema e ca , nu v-a trece mult timp și Hasret v-a vedea diferența asta intre cei doi . Il v-a ințelege pe Levent , ei sant facuți din același material , au evoluat amandoi pe scara sociala greu și din nimic . Murat a dezamagit-o de multe ori , Levent niciodata ...
Faptul ca ea il pune pe Murat sa promita e deja semn ca nu mai are atata incredere in el și in reacțiile lui ... In Levent are deplina incredere și ce baza mai puternica poate fi intr-o relație de orice tip , daca nu increderea și respectul . E clar ca nu v-a ajunge sa-l iubeasca pe Levent așa cum il iubește pe Murat , dar satula de atata dezamagire și suferința , poate incepe sa-l priveasca altfel pe Levent . Aici e pericolul și Murat chinuit de ale lui nu-l vede ...
Cum a putut Murat sa zambeasca cand Levent , sincer i-a spus la telefon ca Hasret nu poate merge mai departe ? Sa fi intuit imediat ca i-a refuzat și cererea in casatorie a lui Levent ? Nu știu , dar reacția lui a fost ciudata , daca nu egoista . Caruselul emoțional in care se invarte Murat (și care face ca scenariul sa aiba sens ) , o v-a afecta și pe Hasret . Nu e molipsitor dar , la doi oameni care relaționeaza interior așa mult se transmit unele stari ... Un singur lucru ii reproșez lui Levent , faptul ca nu vede cata nevoie are Murat de prietenia lui . Are nevoie de un prieten caruia sa-i descarce zbuciumul interior , iar acum nici macar tatal lui nu-l mai poate asculta deși cand a venit de la Paris s-a uitat suspicios la el , parca ințelegand ca ceva e in neregula , dar are prea multe probleme pe cap și mari , ca sa mai se ocupe și de fiul sau . Dar Levent nu are și el nevoie de un prieten ? Nici el nu sta pe roze dupa refuzul lui Hasret . Daca Ethem da faliment și Bahar iși face jocul , Murat aflat și așa pe nisipuri mișcatoare cred ca se v-a afunda vizibil . Atunci Hasret și Levent trebuie sa-i fie alaturi ... Dar vom vedea , acum am vazut doar o secunda de vis la Paris ... Cand se v-a elibera de trecut și de toata apasarea asta sufleteasca , nu o sa va vina sa credeți ce om și ce barbat minunat e Murat .

dana17 la data de Joi 13 Ian 2011, 11:10 am

Ce mai faceți fetelor ? Eu sant in genunchi de durere ...
Mi-am pierdut un prieten bun , un prieten de-o viața ... Era bolnav de mulți ani ... I-a placut prea mult viața și asta l-a imbolnavit ... Și gena a fost slaba și i-a facut loc prea ușor loc bolii ... Acum doi ani fusese operat la Viena cu succes , se simțea f bine , dar a inceput sa faca exese ... Anul trecut in primavara fusesem iar cu el la control la Viena ... Era bine ... Dar in decembrie a inceput sa se simta rau . Nu a spus nimic , nevrand sa ne strice vacanța . Cand ne-am desparțit , am vazut ca e ceva in neregula , dar el mi-a zis ca și-a gasit o noua iubita și ca probabil v-a ramane cu ea . Parea ciudat ce spunea el . Eram obișnuiți sa-l vedem schimband '' nepoatele '', zeci de '' nepoate '' , f frumoase , f tinere , f tute ...
Dupa ce am plecat noi s-a internat , nu a vrut la Viena și nu a vrut ca noi sa știm ... Am vorbit puțin și intrerupt , ciudat noi vorbeam cu orele , fusesem de multe ori in vacanțe impreuna . In facultate boala lui a inceput sa-și faca apariția... Nimic nu ne-a desparțit , doar boala lui din cand in cand și uneori... iubirile mele...
Am inceput sa banui ca ceva nu e in regula , dar m-am luat cu vacanța , dar intr-o noapte l-am visat ... Era așa frumos , el care in realitate nu era un barbat fatal . Avea o inteligența sclipitoare , facuse o avere și niște ochi scaparatori . Am inceput sa dau telefoane și sa strang cu ușa pe cei care știam sigur ca știu ceva ... Am aflat ...
In secunda doi , dupa șoc , deși eram la mii de km , am zis ca plec ... Greu de schimbat bilete , de gasit locuri , greu de ajuns acasa ... Am ajuns in Buc și direct la spital . Doamne , cand m-a vazut mama lui , s-a luminat , parca aduceam cu mine toata speranța lumii , iar eu veneam carand in spate toata ingrijorarea și toata spaima ei ... Saraca , spera ca-l pot salva doar cu simpla mea prezența ... ce disperata era , singurul ei copil ... El cand m-a vazut i-au scaparat o clipa ochii aia minunați , parca m-ar fi așteptat... Era jenat ca nu era barberit , toata viața avusese un ten ca de copil și un parfum minunat , știa ca-mi placea sa-l sarut pe obraz cand ne intalneam ... M-a rugat sa nu plec ca nu mai dureaza mult și-l pot lua acasa . L-am intrebat unde e iubita și mi-a spus cu-n suras amar ca e acolo și pandește...
Disperata , am vorbit cu medicii , care nu m-au putut convinge ca fac tot ce omenește posibil , deși mi-au aratat ca țin legatura cu Viena ... Am luat primul avion spre Viena cu toate analizele la mine . Il cunoșteam pe doctorul lui , aflasem ca in ziua aceea are o operație lunga și complicata , dar știam ca daca ma zarește , sigur o sa-și faca timp macar 10 min sa ma asculte , sa ma lamureasca , sa ma ajute , sa-l ajute ... Statusem de vorba cateva nopți , ale lui de garda , ale mele de veghe ... Dar cand am aterizat si m-am uitat in telefon , am citit cel mai cumplit mesaj ... Murise ... Am crezut ca inebunesc , eram in aeroport și un loc sa iau primul avion inapoi , am luat primul taxi spre oraș . Plang rar , uneori trec ani fara o lacrima , dar acum cred ca am facut norma pt toți din urma ... Mi-am adus aminte de cateva randuri din cartea lui Cioran , " Lacrimi și sfințí ''- Incercat-am sa ințeleg de unde vin lacrimile și m-am oprit la sfinți . Sa fie ei responsabili de stralucirea lor amara ? - Nu va recomand cartea , e greoaie , alambicata și ciudata uneori pt un creștin .
Mi-am inchis telefoanele și m-am plimbat prin Viena , necunoscand pe nimeni , doar orașul... Ringul ... Nu mi-a placut niciodata in mod deosebit Viena , dar de-acum nici atat ... Prea opulenta , ca și Versailles , ca și Dolmabahce de pe Bosfor ... In fine , cand am deschis telefoanele , am vazut și disperarea celorlalți și mai ales a soțului meu ... Dar printre mesaje era și unul a doctorului vienez , ne-am intalnit , am vorbit...
Așa a fost sa fie...
Ce greu a fost sa ma intorc , sa-i vad mama , sa-i sarut lui obrazul rece , sa-mi iau ramas bun ... Sant așa obosita , a fost o luna nebuna incheiata groaznic ... Soțul meu așteapta sa putem comunica , eu aștept sa dispara durerea , nu pot vorbi cu nimeni , dar vad ca pot scrie ... Scuze am scris prea mult și nu are legatura cu forumul , am vrut sa scriu doua randuri ca sa ințelegeți de ce am lipsit și iata ca am scris douazeci ...
PS Fara raspuns , fara mila ...
Fara condoleanțe , nu le mai suport...Va rog...

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Joi Feb 10, 2011 7:55 pm

Reactii la comentariul meu de sambata ...

Luana la data de Dum 06 Feb 2011, 7:26 am

[quote="dana17"] E clar ca Levent a inteles ce se intampla cu Hasret , sa nu ne suparam din asta …

Draga Dana, f. frumos! Dar eu am o teama permanenta cum ca scenaristii vor rasuci un buton si Levent cel generos, Levent cel iubitor, Levent cel gata sa aiba grija de Hasret si familia ei, se va schimba in Zmeul Zmeilor..
Ar fi prea frumos sa nu fie asa., dar in toate filmele pe care le-am vazut la turci (nu multe , e drept), cel de-al doilea amorez devine ticalosul fruntas.Sincer mie imi place personajul Levent si mi-ar parea rau sa se schimbe, dar ar fi o minune sa nu o faca. Astept si nu-mi doresc. A fost prea bun pana acum ca sa devina dintr-o data rau, dar...Vreau sa spun (sa nu ma bateti) ca eu as fi vrut ca Hasret sa se marite cu Levent si sa fie fericiti pana la adanci batraneti, dar Hasret e asa indragostita de pampalaul de hoca, incat nu ar tine casnicia. Si asa fiind, ma intreb cat va mai trage de inima ei Murat, desi vede bine ca sufera, ca il iubeste, ca e geloasa????La ce ii foloseste???
Nu va renunta asa la logodna, dimpotriva, o va indarji si mai mult pe Hasret. Mie jocul lui mi se pare urat, necinstit si periculos. Imi pare rau s-o spun, stiu ca toate il iubiti pe Hoca si eu il plac, dar putin. Este un om complicat, suferind inca dupa intamplarea care i-a marcat viata, nehotarat, nepoliticos uneori, ba chiar grosolan cu Hasret pt. motive minore, neclare (paharele de sampanie, cantecul din bar, lipsa de la curs, etc.).
Viata langa el nu va fi usoara pt nicio femeie, avand in vedere caracterul lui,asta este clar.Ar trebui sa se schimbe, dar nu ii este usor.
Levent in schimb i-ar oferi o viata normala, obisnuita,tihnita, fara salturi cu parasuta , dar din pacate inima Hasretei este in buzunarul de la pieptul lui Murat si va suferi si asa toata viata. Deci indiferent ce va alege Hasret, va suferi. Eu una regret grozav spiritul primului sezon, situatiile comice, nota optimista de acolo.
Ma oboseste suferinta asta nemeritata a Hasretei si incapatanarea lui Hoca...Dar se pare ca doar eu gandesc asa..
Mi-ar placea sa am taria sa trec peste aceste episoade si sa ma uit direct la impacarea lor, dar cum mai este mult pana la penultimul episod, ma tem ca nu voi avea rabdare...

Murat si Levent
Geta la data de Dum 06 Feb 2011, 8:52 am

Buna dimineatza la toata lumea.Am citit cu mare placere comentariul Danei si al Luanei. Si in doua vorbe vreau sa va spun ce gandesc. Din cele doua comentarii eu as face unul singur: prima parte cuprinde comentariul si gandurile tale Dana cu privire la Hasret si Murat , iar a doua parte o iau din comentariul tau Luana cu privire la Levent. As alcatui astfel un comentariu care sa redea exact ce simt si gandesc eu. Recunosc ca imi plac Hasret si Murat , cu toate greselile pe care le fac. Dar Levent nu-mi place , chiar daca aparent este barbatul care o protejeaza pe Hasret. Levent are "ceva" ascuns , este omul care a reusit greu in viatza . Chiar daca a reusit , el isi doreste sa aiba tot ceea ce are Murat. N-a putut fi muzician sau profesor, atunci s-a lansat in alta meserie , dar legata tot de ceea ce face Murat. Si acum o doreste pe Hasret ca pe un trofeu. As vrea sa va amintesc de pariul pe care l-a pus cu Murat la inceput , cand nu a crezut nici o clipa ca Hasret va deveni o mare cantareatza. Sa va amintesc faptul ca la concert , cand Murat o cauta disperat pe Hasret , Levent o pregatise deja pe tzigancusa aceea , sa cante in locul Hasretei. Nu-mi place Levent!!! Este gelos ca un sarpe si o va face sa sufere pe Hasret , insinuand tot felul de lucruri legate de Murat. De altfel tot el este cel care , la petrecerea data in onoarea Hasretei , dupa concert , i-a "plasat" vorbele acelea cu privire la faptul ca Murat stia cine este mama ei, a Hasretei. De aici a pornit de fapt , intreaga intriga . Hasret s-a suparat pe Murat , apoi Murat n-a vrut s-o mai vada pe Hasret , iar Levent a aparut ca " marele prieten" al ei . Levent stie perfect ca Hasret l-a acceptat ca sotz intr-un moment de furie si profita de acest lucru. O vrea pe Hasret cu orice pretz , numai pentru ca stie ca Murat o iubeste nebuneste. Pentru asta nu se va da in laturi de la nimic. Levent nu ii suporta nici pe Gulnaz nici pe Cobra . Considera ca-i strica imaginea . I-a facut sa plece din casa Hasretei sub diferite motive. De fapt i-a umilit. restul a afost facut pentru a-i lua ochii Hasretei ( nunta , darul de nunta , pozele lui Cobra, etc ) . Nu-mi place Levent. Daca atzi citit " Leaganul pisicii" , am sa va spun ca Levent este Guido , care a simulat 20 de ani faptul ca ar fi paralizat , pentru a-si obliga sotzia ( din punct de vedere moral) sa nu-l paraseasca . Fetelor , am scris mult. va sarut pe toate si va citesc in continuare.

Raspunsurile mele ....

Luana draga , diferenta intre noi in privinta lui Levent , nu e in ce spunem , ci cum o spunem…. Tu esti mai transanta , eu o spun mai domol , ca si asa fetele sant suparate pe scenariu , nu vreau sa le mai adancesc supararea si sa le fac sa creada in zadanicia puterii lor de a spera ca Murat si Hasret se vor impaca . De aici si senzatia Axxei ca ce scriu eu , e mai frumos decat ce scriu sau fac scenaristii , asta e si ideea … Pt fete o fac si mai strecor si un pic de sirop , chiar daca nu prea e stilul meu si de aceea uneori nu-mi iese ... Mie imi place Murat , il inteleg desi nu-l aprob tot timpul , ma regasesc in unele din actiunile lui , nu-mi plac lucrurile simple si linistite prea mult timp si uneori duc lucrurile cu buna stiinta la extrem , bine , eu in varianta feminina ...
Sant deacord cu tine , Hasret ar trebui sa-l aleaga pe Levent , daca ar alege cu capul , dar ea alege cu inima si bine face … Intr-un fel gandesti la 20 de ani ai ei , altfel la 30 , iar la 40 alegi cu capul , cred … Dar cate din noi , femeile , (nu mai spun de barbati ) alegem la 20 de ani cu capul si nu cu inima ? Daca s-ar fi indragostit de Levent de la inceput totul ar fi fost simplu , iar Levent ar fi fost sotul ideal , vesnic la picioarele ei , plictisitor , dar … Stii cum se spune ca orice sac are peticul lui ... Nu se pupa cei doi ... Cu Murat vezi de multe ori haul in fata ta , dar vezi si al noulea cer , paradisul lumesc … Rar dar bine ... Si asta merita toti banii …
Eu totusi cred ca scenaristii nu-i vor schimba radical felul de a fi a lui Levent , ar compromite total ideea de prietenie … Asa o furie poate o sa aiba , ca orice om bun are si partea lui rea in el si daca vrei sa o cunosti , sapa in el … Deosebirea intre Levent si Ali din Asi ( care si eu cred ca a iubit-o sincer pe Asi , asa in felul lui ciudat ) , e ca Demir si Ali nu au fost niciodata prieteni si mai ales de o viata . Din cate imi aduc eu aminte , ca nu pre am urmarit eu atent …
Noapte buna , draga Luana ...

Vai draga Geta , ce dura si chiar rea esti cu personajul Levent … Scuze… Dar ceva cred ca te-a facut sa scrii … Ma bucur ca ai facut-o aici , trecand de faza MP … Accept ca nu detin adevarul absolut … Deci putem dialoga , din partea mea cu pacere ...
Din capul locului iti spun vazand ca ai enumerat ce crezi tu ca ar fi fost greselile lui Levent , ca eu una nu cred ca exista barbati perfecti , nici Levent nu e , dar stii ceva ? Nici Murat nu e , chiar e departe , nu are rost sa facem un pomelnic cu toate boacanile si rautatile facute de el ...
Eu nu am atata imaginatie , pt al putea compara pe Levent cu Guido , ce mi-ar starni-o si ca sa ajung la o asa o concluzie …??? Argumenteaza tu , ce anume te-a facut sa ajungi la o astfel de comparatie … Doar intuitia ta ? Am citit in adolescenta cartea , intr-o vacanta sub nucul bunicii , dar din cate imi aduc aminte , Guido mie nu mi se pare ca are ceva in comun cu Levent , nici macar originea si nici mediul , educatia , daramite rautatea si nebunia de a-si sacrifica viata si dorinta de a trai liber, nu intr-un scaun cu rotile , sanatos fiind , asa de dragul ochilor lumii in care traieste … Din orgoliu … De fapt din prostie … Levent e liber , neincatusat intr-o idée , intr-un cinism si-ntr-o rautate gratuita … Nu pare deloc un om bolnav … cu capul … Si parca ma pricep .... Ca sa nu mai vorbim ca Hasret nu ar putea fi niciodata Blanche . Doar frumusetea , in rest ea n-ar sta sub papucul soacrei o viata sau si mai rau langa un barbat pe care nu-l iubeste si care , culmea nici el pe ea … Sa stea pe post de trofeu , o viata ? Niciodata … Ca Levent , sa zicem , sa poate fi Guido , Hasret ar trebui sa fie Blanche … Nu se poate … Nici Guido nu ar fi facut ce a facut , pt o alta femeie …
Singura asemanare pe care o admit , e titlul cartii , care nu stiu daca stii , vine de la jocul englezesc cu atele pe degete, care l-am jucat si noi in copilarie si se numeste “ Leaganul pisicii “. In jocul asta leaganul pisicii , sant prinse si personajele noaste … Atele din joc se intersecteaza ca si destinele lui Murat , Levent si Hasret... Te pup Geta si te mai astept...

heart Mari , am copiat cateva comentarii care le-am avut la indemana , asa in viteza cat mi-a permis timpul ... Cand ai timp , daca vrei poti sa le citesti ... In speranta ca nu te-am plictisit , iti urez o seara buna si la noapte , somn usor ...heart heart

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de mari_69 la data de Vin Feb 11, 2011 9:17 pm

flower red Ooooof...Mariadona mea...esti minunata!Am ras...si am plans deopotriva la randurile tale.M-a amuzat(sunt convinsa ca ai avut intentii bune!!)faptul ca te-ai dus la mormantul lui Stefan cel Mare si Sfant...sa ceri iertare ca te-au cotropit turcii!!Sper ca te-ai gandit si la mine,eu sunt cam nationalista asa...dar vorba ta prea ne-au cotropit turcii astia frumosi si talentati!Emotionant(si nu vreau sa zic mai mult)momentul si tot ce a implicat despartirea de acel prietenul tau...Dumnezeu sigur il are in grija.Cat despre comentariile despre iubitii Hasret&Murat...ganduri frumoase care invaluie un suflet sensibil ....parca acum ii privesc altfel...si eu sunt subiectiva cand e vorba de Murat si mai ales Hasret...si stiu ca personajele puteau fi construite mai bine,mai aproape de realitate.Sa vedem cum se va termina ...povestea lor.....multumesc mult de tot!Si iti ofer in dar...nu numai flori ci si toata pretuirea si iubirea mea!Pupicei multi!!!

mari_69
Fan

Data de inscriere : 22/12/2009
Varsta : 47
Localizare : Crangurile de Sus,Dambovita

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Vin Feb 11, 2011 11:56 pm

Dana foarte frumoase comentariile...
.eu nu urmaresc serialul ..(.stiu o sa ma certi ca nu ma uit.)...dar ma calca pe nervi scenaristi si regizori turci , sunt obsedati sa omoare , sa distruga tot ce e frumos pe parcursul multor episoade; poti numara pe degete serialele frumoase care se termina cu bine .

Cind am citit comentariile tale despre vizita la Putna, Voronet ,valea Bistritei (cind ne povestesti ce ai mincat )si cel cu moartea acelui prieten am avut senzatia ca m-am intors in timp si citeam La Medeleni de Ionel Teodoranu si Sadoveanu .

http://www.youtube.com/watch?v=HmeAkdwT2UU&feature=related

GUMUS-NOOR
Alteta
Alteta

0 Mesaje : 35933
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Dum Feb 13, 2011 10:16 pm

Hasret primeste acum lectii de la cei doi profesori ai ei si de la viata ... Lectii care ii vor folosi pe tot parcursul existentii ei … Si ca sa le asimileze temeinic , ca orice lectie grea , se invata la pachet cu multa suferinta …
Murat o invata ca ce vede nu e intotdeauna adevarat , dar ce-i zice el , e intodeauna adevarul … Daca ea avea puterea sa-l creada atunci cand el i-a zis , ca ce a vazut in balconul hotelului nu e nici pe departe ce a inteles ea , acum sigur altfel stateau lucrurile …
Chinul ei nu consta doar in gelozia si dorul de Murat, acum realizeaza , ca Bahar nu a inseamna nimic pt el si ca el s-ar putea sa-i fi spus adevarul , iar ea isi da seama ca a gresit necrezandu-l , neascultandu-l macar … Acum crede ca e prea tarziu … E lectia increderii … Trebuie sa ai incredere in cel pe care-l iubesti , iubirea nu inseamna nimic fara incredere , e doar chin , nicidecum iubire …
Levent ii preda lectia prieteniei , a sinceritatii intr-o relatie … iar vinovatia fata de el o darama … Il minte , il inseala , grea povara duce , asa cum spunea si ea … Dupa verbul a iubi , se zice ca cel mai frumos e cel de a ajuta … Asta face Levent…
Iar viata o invata ca nu poti da vina intotdeauna pe soarta … Tot timpul auzim oameni ca se plang ca nu au avut noroc in viata , dar cap au avut ….???? Nu degeaba se zice ca , Dumnezeu iti da , dar nu-ti pune in traista … Asta sper ca intelege Hasret , ca norocul ti-l mai faci si singur … Si nenorocul la fel … Si sa-ti plangi de mila nu e solutia , iar sa plangi in pumni e singura alinare …
Nu pot ocoli mult , ce nu mi-a placut … Cand am reusit sa vad episododul si am vazut scena din restaurant , cum Hasret cade a nu stiu cata oara in plasa lui Murat si cand am vazut-o mazgilita de frişca si in patru labe , am inchis … Am zis gata , am lucruri mult mai importante de facut …
Prea puerila abordarea scenaristilor si nereala , dar pt mahalaua de unde provine Hasret , probabil a fost de efect …
Hasret credeam ca evolueaza … Poate sant eu prea feminista , dar as fi vrut sa-l vad pe Murat in genunchi de dorul ei si nici decum pe ea , nici macar in gluma … Tot zic ca e mica si neexperimentata , dar nici la 16 ani n-as fi umblat in genunchi pt un barbat , nici la propriu nici la figurat … Nici un barbat nu merita asta , fie el Murat … Macar bine ca nu a vazut-o in ipostazele acelea ridicole … Ce diferenta fata de primul sezon , au incercat ei , dar n-au avut nici pe departe hazul de atunci … Pacat , puteau scoate chiar o faza comica in restaurant , daca tineau neaparat , idea nu a fost rea , punerea ei in practica a fost un dezastru pt imaginea Tubei si chiar a lui Hasret …
Ce mustacea Murat cand a vazut-o plecand din restaurant , nu-si mai incapea in piele , impelitatul , dar vad eu cum o sa-i explice asta cand o sa vina vremea … Atunci sa vad pe unde scoate camasa si cum o sa-l treaca toate cele , ca sa fie inteles si iertat … Nu cred ca Hasret v-a trece usor peste toate astea … Sper...
Vreau sa o vad din nou pe Hasret cea demna , care iesea din restaurant dreapta , chiar daca inima era farame si sufletul indoit , lasandu-i pe cei doi , nauciti si parca asa de mici in comparatie cu maretia tinutei ei , data de demnitatea care parea atunci , ca-i curge prin vene din totdeauna …
Lasand unele scene la o parte ( nici cea cu briceagul , nu mi-a placut deloc ), scena de final a meritat tot , a fost parca o farama de real , o farama de adevar in oceanul de minciuna , dar parca a fost si mai mult … parca era doar Tuba si Cansel …
In rest , pare o luptatoare Hasret , nestiutoare dar nu se lasa şi foloseşte toate arme , atatea cate are , atatea cate le ştie … Si acum calita , poate nu mai vrea ea sa-l ierte asa usor pt tot jocul si suferinta adusa de el … Ziceţi voi ca mai bine ar ramane cu Levent , saracul Levent ar fi mancat in doi timpi si trei miscari … Cu Mutat ii v-a lua ceva timp , dar de mancat il v-a manca sigur si pe el in timp , sant convinsa … Dar si el e convins , cred ca de aceea nu se da inca ingenunchiat , ca stie ca ingenunchiat ramane pe viata . Saracul , v-a sta toata viaţa in garda cu ea si tot timpul cu geana pe ea ca pe butelie … Si ca sa nu i-o fure unul si ca sa nu faca ea vre-o trasnaie , ca mare potenţial mai are …
Impelitatul de Murat imi place asa zuz (ca toti barbatii ), tare e ofertant ca barbat indaratnic , dar as fi vrut ca si Hasret sa-i fie pe masura … Cere mult , dar cum se spune :" Nu te teme de cei ce-ti cer prea mult. Fereste-te de cei care se multumesc cu prea putin . Numai primii vor sti sa te iubeasca " si sa te pretuiasca , completez eu … Se pare ca tot cu caldura si sufletul pe tava in stilul Hasret poţi topi inima lui …
Tot episodul Murat a mustacit ( Cansel a artat si jucat excelent , il prinde bine rolul , pare in elemental lui , e incantat de partenere si am senzatia ca o testeaza un pic si pe Tuba … A ras in episodul asta cat nu a ras in tot serialul . S-a ingrijorat un pic cu boala ei , insa a stiut imediat unde sa caute raspunsul si a trecut imediat ce a inteles jocul Hasretei , la mutarea urmatoare , dar acum la final Hasret i-a dat mat …
Daca episodul trecut spuneam ca Levent a inţeles ce se intampla cu Hasret si asa era , drept dovada imensa tristeţe din privirea lui , acum a inţeles ce se intampla şi cu Murat … Sa vedem ce decizie ia … Iar Murat nu mai poate juca la fel ca pana acum jocul asta , lacrimile din ochii ei l-au facut sa inţeleaga ca e prea mult … Doare … si nu cred ca asta vrea …
Hasret a cistigat … dar cu ce pret ? Daca el mai vrea si poate continua jocul , e treaba lui , eu una nu prea cred … Iar Hasret a dat un semnal de " Stop joc " . Dar scena trebuie continuata in episodul urmator … Sa vedem reactiile tuturor . Saime , saraca era vizibil ingrijorata , toti stiu si vad ce se intampla … Sa vad care are curajul sa rupa pisica in doua … Murat vad ca doar isi ingite lacrimile …
Bravo Hasret … Touché Murat … Ce , nu ai auzit cand Hasret ti-a spus “en garde “, Murat ? Pacat , te-a prins cu garda jos si te-a nimerit drept in inima …
S-a convins ca e iubit , cred ca e timpul sa lupte ca acum a vazut ca are pt ce si e timpul sa arate cat de mult iubeste si el la randul lui , dezlegand baierile sufletului , ne mai tinand mainile in buzunare si buzele ferecate … Lasa-le liber Murat si buzele si mainile si vorbele si visele , ca vor zbura catre Hasret ca un magnet atrase şi tare curioasa sant, daca odata inbratisati si sarutandu-va , mai puteţi ramane in picioare si nu vi se vor taia genunchii de greutatea dorului acumulat in atata amar de timp , in atatea file de poveste …

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Dum Feb 13, 2011 10:37 pm

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Dum Feb 13, 2011 11:08 pm

Multumesc Mariuta , pt gandurile tale frumoase ... Multumesc Gumus … Nu am de ce sa te cert ca nu urmaresi serialul , nici eu dupa cum ti-am mai spus nu urmaresc alte seriale si nu pt ca ar putea avea un sfarsit trist ( desi aici nu cred ca v-a fi cazul , nici in viata nu toate se termina in roze), ci pt ca nu am timp , iar viata de zi cu zi si scenariile ei bat de multe ori imaginatia scenaristilor de seriale … De fapt chiar multe vieti sant triste si se termina in aceeasi nota , de amaraciune si tristete , dar chiar si asa important e sa nu fie in zadar totul si sa ramana ceva in urma , macar o lectie pt ceilalti , sa nu faca la fel …
Fetele de dincolo stiu cum m-am ratacit eu in lumea asta a serialelor turcesti … Cautam ceva pe net si am dat peste reclama la filmul asta , care culmea avusese primul episod chiar cu o seara inainte … Mi-a atras atentia din prima clipa scena de inceput , cea cu sinuciderea Selinei …
I-am aratat-o si sotului meu … De ce ? Noi tocmai discutam si cautam solutii la rezolvarea problemei unui bun prieten a lui , caruia ii murise sotia , marea lui iubire, cu doi ani in urma … Nu a fost sinucidere , dar moartea ei l-a marcat enorm si o data cu el si pe noi … Se afla in faza unei recaderi si parca obosisem cu totii cautand solutii , daca nu salvatoare cel putin sa-l aducem pe linia de plutire …
Asa a inceput totul , sotul meu a zis sa urmaresc , sa vad cum trece personajul Murat in viziunea scenaristilor turci , de marea drama … Poate ne da si noua o noua idée … Din prima sotul a zis ca actorul ( Cansel ) nu pare a fi turc si am inceput sa caut … Asa am ajuns sa-mi placa actorul (noi fiind mari amatori si tot timpul cu un picior in Franta ), pe Tuba o mai vazusem cei drept episodic si-mi placuse … Am intuit imediat ca-ntre cei doi se v-a infiripa ceva … Pt cei doi si pt a vedea cum evolueaza povestea de dragoste dintreTuba si Cansel urmaresc acum serialul … Si tot asa m-a convins sotul sa mergem sa vedem intreaga Turcie si sa stam o luna acolo ( am fost pana si in orasul natal al lui Cansel , Tire , chiar daca sotul a bombanit un pic, pt ca a trebuit sa facem un ocol de cam de 150 km , dar i-a placut , s-a meritat …) , dupa care am mers in Cipru si pe urma tot in Franta am ajuns ... Am pus poze pas cu pas la Dea , dar parca mi-ai spus ca l-ai vazui , Gumus ... Eu evitasm zona (Turcia ) de vre-o patru ani … Noi in fiecare vara plecam in vacanta cam 2 sau 3 luni … In Instanbul mai fusesem , m-am indragostit de acel oras din prima , dar acum am ajuns sa-l iubesc pt totdeauna …
Asa am ajuns sa iau legatura cu fetele de pe forumul Deei , vrand in ajun de plecare sa gasesc locatiile unde filmau … Nu m-au putut ajuta , in schimb sotul mi-a facut o imensa surpriza atunci cand ajungand in Instanbul , am vazut ca el deja luase legatura cu un fost coleg de facultate si totodata un bun prieten , pe care viata il dusese temporar acolo si in cercul lui de prieteni avea si ceva cunostinte legate de …lumea filmului turcesc … Ne-a pus in legatura , vrand sa-mi faca o bucurie , avand si mare incredere in discretia noastra , asa am vazut tot si aflat multe … Dar numai pozele le-am facut publice si acelea nici pe departe toate …
Iar rezolvarea problemei prietenului nostru , am gasit-o tot in cartile de specialitate si normal in specialisti … Dar de fapt numai timpul si viata cu darurile ei vindeca ...
E adevarat ca nu am timp si in general circuland mult nu urmaresc seriale , dar asta e pe net si pot sa-l vad de oriunde si cand pot … Si nici pe fete nu le pot dezamagi lasandu-le fara comentariile mele, desi sant dati , cand ori nu am timp deloc , ori nu prea ma inspira scenariul , dar vazandu-le triste , scriu eu un comentariu , asa cum zic ele mult mai frumos decat episodul in sine …
Pt mine nu e nici un efort , totul e sa am timp si sa simt tastele sub degete , dar stiu ca pt multe , chiar daca nu o spun , e poate singura bucurie din ziua aceea …
Si asa le fac sa treaca mai usor peste dezamagire si peste o noua saptamana de asteptare … Nu neg ca uneori e si si pt mine o evadare … Partea proasta e ca nu am rabdare sa recitesc si sa corectez ce scriu , asa strecurandu-se unele greseli …
Si ca sa nu fie doar o pierdere de timp , mai strecor si povestiri din calatoriile mele si uneori mici lectii de viata … pt cele ce inteleg , vor si pot citi printe randuri…
Asta e pe scurt povestea ratacirii mele in lulea serialelor turcesti … Noapte buna fetelor , vise frumoase ...

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de mari_69 la data de Dum Feb 13, 2011 11:49 pm

Noapte buna Mariadona!Cred ca e minunat sa poti sa calci in urma viselor!Din cate am inteles acum de curand ai facut calatoria(anul trecut adica)in Turcia...pe urmele Inimii furate sau a lui Cansel si Tuba!Minunat ar fi sa fie vreo infiripare si in povestea lor reala...amandoi merita mult!Sunt persoane speciale...si ma bucur pentru tine ca ai putut sa calci pe urmele lor!Mi-a placut bucata aceea de ziar pe care cred ca ai scris cu rujul...
numele lor si ca ii iubim!!!Superb !In rest sunt convinsa a voi putea citi printre randurile tale...o multime de ganduri frumoase sau de ce nu o bucata din sufletul tau!Multa sanatate si bucurii tie si sotului tau!Pupicei!Multumesc pt aprecierea clipului!

mari_69
Fan

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Lun Feb 14, 2011 12:00 am

ok Wink
Te-am prins... ha ha ha
cind te-am abordat si ti-am trimis mail-uri..eram curioasa ce citesti , ce-ti place din ce postam noi pe forum si intr-o zi te vad pe forum la Denisa....am cautat postarile tale -urma sa pleci in vacanta - nu se putea sa te las sa postezi numai acolo, sa nu te intilnesti cu Mary care pune atita suflet si sufera pentru Tuba si Cancel.
Ma bucur ca am reusit sa te fac sa vii sa ne postezi comentariile tale; ma gindeam sa incep sa vad serialul dar daca nu vor fi la nivelul comentariilor tale ce ma fac .
Te invidiez ca ai posibilitatea sa calatorest in lumea larga , sa vezi ,sa cunosti oameni si locuri noi ..din pacate nu toti putem ..dar cu ajutorul internetului si eu am colindat , vazut , admirat....nu cit mi-as dori (pentru ca ziua are numai 24 de ore ) dar e bine si asa .
Eu nu mai suport sa vad seriale care se termina rau iar turci nu duc lipsa de seriale cu final trist ; promit ca daca serialul se termina cu bine il vad si atunci scriu eu comentarii despre serial.
Nu stiu daca am talent ca tine dar o sa incerc .

Noapte buna .

GUMUS-NOOR
Alteta
Alteta

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Lun Feb 14, 2011 12:29 am

Multumesc fetelor heart , hai la somn toate trei... insecte ciao good naight

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de mari_69 la data de Lun Feb 14, 2011 10:57 am

Gata gata...uite daca am dormit bine...ce am visat cu ochii deschisi!Ti-am pus si la Asi ca raspuns la comentariul tau...si un pic din visul meu,sau cum as vrea eu sa fie,ca tot ma lauda Alteta Sa!
Un comentariu nu numai frumos,o radiografie sensibila a sufletului celor doua personaje contopite de ce nu cu sufletele celor doi scumpi actori!
De neinteles bajbaiala scenaristilor...sa ii apropie,sa aduca parte comica...si mie mi s-a parut groaznica scena de la restaurant!Eu nu am avut puterea sa opresc calculatorul...imi venea sa intru in ecran...sa ma teleportez acolo,sa o ridic pe scumpa de Hasret care este o luptatoare...nu stiu de ce scenaristii au facut-o carpa...Au mizat pe un fel de joc de sah cu toate mutarile fiecaruia...mai mult sau mai putin inspirate,cat priveste boala lui hasret,nu am inteles de ce nu a sunat-o pe ea direct,si l-a sunat pe Levent...chipurile omul de familie!hasret ASTEPTA telefonul lui Murat...a inflorit cand l-a vazut pe usa cu florile...si s-a prabusit cand a intrat si Ceren!Importanta vorbirea cu sine a Hasretei...si cata suferinta,ce pietroi,stanca de-a dreptul pe sufletul ei(de aceea melodia lor...cu tristetea care ii cuprinde sufletul)ai surprins bine aspectul!Incepe si ea sa vada(ce au vazut mama ,sora,poate si Levent)ca a gresit enorm,ca nu l-a ascultat pe Murat,nu l-a crezut(s-a purtat ca o pustoaica la prima dragoste!!!Oricum e prima ei dragoste!!!)stie si regreta si ce-i face lui Levent,si daca e vorba de pisica...cred ca Hasret o va rupe!Se va scutura de toate,Murat nu va indrazni sa faca asta lui Levent(desi eu mi-as dori enorm sa actioneze!!!)nu numai din prietenie ci dintr-un fair-play...pe undeva cineva la poza aia din crama(poate chiar tu ai zis nu mai stiu)zicea de Cansel ca e ca un boier!Asa a transmis si personajului ...Este un om de mare clasa...pacat ca afost prea putin faza cu sufletele lor care plangeau,se plangeau unul pe celalalt si se cautau...eu as fi prelungit momentul asta mult...oricum,desi erau atatia pe langa ei...erau NUMAI EI DOI!
Eu...daca as fi scris la scenariu ...l-as fi ridicat pe Cansel in picioare...
Cansel privi chipul indurerat al iubitei lui Hasret,il privi pe Levent inmarmurit,dar sigur de ce va urma!
M:oh...Hasret...Levent imi pare rau dar....
Se ridica in picioare si o lua pe Hasret de mana....ea se agatase de ochii lui intr-un suprem gest de salvare...daca nu facea asta acum sigur se va pierde iremediabil.Murat ii lua mana tandru si iubitor...i-o saruta ,intr-un frumos gest de iertare
M:Draga mea Hasret...IARTA-MA...pentru toata suferinta pe care ti-am provocat-o pentru adanca tristete din sufletul tau...
H:Murat...Murat tu sa ma ierti ca nu te-am crezut!Ca nu am avut rabdare sa ascult si sa te inteleg...tu iarta-ma...si tu Levent...iti multumesc pt tot ce ai cladit pt mine,pentru tot ce mi-ai aratat de cand ne cunoastem...prietenie,incredere...dar tu ...tu stii,ca inima mea este pentru totdeauna a lui Murat...si nu pot sa mai port acest inel IARTA-MA.
Hasret cu mana stransa in mana lui Murat,isi scoate inelul usor de pe deget,si cu Murat de mana il pune in fata lui Levent...apoi de mana pt totdeauna,ies din camera,din casa...se privesc ochi in ochi...fericiti.
Ajunsi afara la lumina stralucitoare a soarelui Hasret si Murat cu mainile strans legate de iubirea lor care tasnise in sfarsit din sufletele lor atat de suferinde,buzele lor se cautau pt a se satura...de iubire
M:Iubita mea..draga mea,scumpa mea ESTI TOTUL PENTRU MINE...Hasret te iubesc din prima clipa cand ti-am vazut parul aramiu fluturand....te -am iubit in fiecare clipa,si cand greseai,si cand invatai,cand te luptai si reuseai...esti ca aerul pt mine,fara tine nu pot exista!Totul pana acum a fost un chin...care multumesc Domnului ca s-a sfarsit...
H:Murat,dragul meu...esti prima mea dragoste...si ultima,nici eu nu pot trai fara tine fara iubirea ta...tu esti viata mea,fara tine nu sunt nimic altceva decat o simpla femeie...cu tine sunt totul sunt HASRET CEA CARE-L IUBESTE PE MURAT..te iubesc dragul meu!
Cuvintele lor se oprira in mijlocul sarutului mult dorit de amandoi...timpul se opri in loc,lumea la fel....nu existau decat ei doi uniti intr-o singura ,mare iubire.
Se urcara in masina lui Murat si pornira spre un nou drum impreuna...Mai urma o piedica in calea fericirii lor,Nesrin,dar Murat stia ca pana la urma mama lui va ceda...vazand cat de fericit este ,cat de implinit cu iubirea lui Hasret.
In camera,cei ramasi se priveau in tacere...Saime se ridica cerandu-si scuze cu tavita cu cestile de cafea....Ceren il privi pe Levent care se blocase...nici macar o lacrima nu putea scoate,desi totul se prabusise in jurul lui...dar parca se mai linistise.Ii disparuse teama din suflet ca trebuie sa o urmareasca mereu pe Hasret sa nu-l insele...
C:Levent esti bine?
L:Bine...cat de bine pot sa fiu...am gresit,eu stiam....am facut un pariu cu mine insumi,ca Hasret sa fie a mea,desi stiam ca ea l-a iubit,il iubeste,il va iubi mereu pe Murat!Am fost atat de egoist si in noaptea aceea cand m-a sunat,in loc sa-i fiu prieten,sa o linistesc,sa o incurajez,sa-i linistesc temerile,pt ca stiam ca Murat nu are nimic de-a face cu Bahar...m-am purtat ca unul care sta la panda....am sarit cu bratele deschise ,desi stiam ca ea face gestul din razbunare...din gelozie.In noaptea cand s-a simtit rau...am stat langa ea privindu-i chipul framantat...visa...era tare chinuita...speram sa ma strige pe mine,dar...l-a strigat pe Murat!El este prezent si in visele ei,nu numai in realitatea ei....Trebuie sa ma linistesc...iubirea mea pt ea trebuie sa redevina iubirea unui prieten adevarat si de nadejde,la fel pt Murat....
C:Oh..Levent...ai dreptate,daca vrei te voi ajuta sa treci peste asta!
L:Ceren...nu-i asa ca tu ai jucat doar un rol...era prea neverosimil ca Murat sa fie indragostit ...se simtea jocul vostru,am tot sperat sa fie adevarat,dar m-am convins mai ales acum...
L:Murat este cel mai bun prieten al meu...m-a ajutat sa trec prin multe,am suferit mult la inceput,iar el a stiut sa-mi redea incredere,a fost acel prieten bun cum ai fost si tu,care da incredere si speranta...de cand l-am vazut langa Hasret am vazut iubirea dintre ei nemarturisita sau tinuta in frau.Imi pare rau ca am consimtit la acest joc...daca intelegeam din timp cat de mult a suferit Hasret,nu mai procedam asa...i-as fi spus eu sa nu aibe nicio teama,ca Murat pe ea o iubeste!Pe ea si numai pe ea,mi-a si spus ca este importanta pt el....
L:Da...asa este...el a descoperit-o,a creat-o....a facut-o sa devina ceea ce este,eu am vrut sa culeg laurii,dar acestia trebuie sa fie ai lui Murat...la fel si inima ei...din pacate pt mine...inimile lor au batut mereu in acelasi timp...oh..s-a facut tarziu...te las undeva?
C:Da...asa e e tarziu...cred ca da ,la un hotel...acasa la Murat nu am cum sa ma mai duc...
Saime veni stanjenita de toata intamplare,nu indraznea sa-l priveasca pe Levent...dar acesta se ridica veni spre ea si ii saruta mainile...
L:D-na Saime...imi pare rau ca nu am reusit sa va fac fata fericita...ea era deja fericita iubindu-l pe Murat...
S:Oh Levent mie...
L:Hasret a facut alegerea cea buna!Murat este singurul barbat din lume care o poate face fericita!Noapte buna!
Levent si Ceren plecara...Saime era cu sufletul linistit,ar fi vrut sa stie cum se simte fata ei,dar fiind cu Murat decat bine putea sa fie.
Acasa la Murat,cei doi se aflau in fata pianului...care stia multe din povestea lor de iubire...erau atat de fericiti si ar fi strigat in gura mare fericirea lor...
M:Hasret iubit-o ti-am compus un cantec...nu i-am dat un nume inca...este un cantec pe care as vrea sa-l intelegi ca este din tot sufletul meu care te iubeste...asculta-l ,versurile nu le-am compus....dar o vom face impreuna!
Hasret zambi,incuviinta fericita si cuminte se aseza pe scaun langa Murat...clapele suspinau sub degetele lui abile...cresteau ,se opreau,picurau ,iar se intorceau intr-o explozie de sunete melodioase.Fata lui Murat stralucea de iubire,de fericire...melodia vibra in sufletul iubitor al Hasretei...si alunga...toata suferinta ,toate supararile,toate intristarile...chipul ei radia bucuria de a fi cu omul iubit,si pe loc incepu sa fredoneze...
Nesrin se trezi brusc , crezu ca viseaza...auzind vocea Hasretei...se strecura usor pe usa si ...vazand scena de la pian..se opri.Chipurile lor stralucitoare o facura sa inteleaga ca nu se poate lupta cu inima lui Murat,nu se mai poate impotrivi iubirii lor...se intoarse in dormitor fara sa-i mai deranjeze...Ethem,o simti...si mustaci in somn,fericit ca fiul lui si-a regasit iubirea!
H:Oh Murat este minunata...se simte in melodie atata iubire,atata bucurie...Bucuria iubirii...
...Am a alergat in vis dupa iubire cand ea era aproape de inima mea
Am inteles ca visul ma poate aduce catre fericire,daca inteleg chemarea ta
M:Frumos....
Dar visul l-am schimbat cu lungi acorduri de pian
si am cantat cu bucurie despre iubirea ce mereu ne-a inconjurat..
H:Iubitul meu ,iubirea ta picura pe clape toata fericirea mea
Si sufletul meu canta bucuria de a te iubi
te-am regasit,cand nu speram, dupa ce multe greseli am facut,
M:Dar inima mea stiai ca mereu a fost furata de iubirea ta
Si gandul meu si muzica pe care o simteam mereu
cantau cu bucurie despre iubirea ta
H:Bucuria iubirii sa ne calauzeasca pasii intotdeauna
Si inimile sa ni le poarte pe aripile muzicii
Sa ne pastram iubirea care ne lumineaza chipul
Si melodia care ne-a unit pe veci sufletele ce tot timpul s-au cautat
M:Iubire furata de -o inima minunata ce canta mereu despre
bucuria iubirii
Sa crezi ca mereu in inima mea care este legata in veci prin iubirea ta
Ca viata mea si tot ce am,si sper si cred si cant...
ITI APARTINE!

mari_69
Fan

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Lun Feb 14, 2011 5:55 pm

http://serialeturcestitv.wordpress.com/
http://serialeturcestitv.wordpress.com/gonulcelen/

GUMUS-NOOR
Alteta
Alteta

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Lun Feb 14, 2011 6:27 pm

Fetelor sa fiti iubite ... Si sa aveti o seara dulce ... cu multa iubire ...heart heart heart

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Lun Feb 14, 2011 6:46 pm

Mariuca , toata ziua am vrut sa-ti scriu , macar pt ati ura din inima , sanatate , dar mereu intrervenea ceva sau cineva … A fost o zi f incarcata si nici pe departe nu s-a sfarsit … ‘’ Noroc “ ca sotul meu are o urgenta si a trebuit sa plece la cabinet …
In alta ordine de idei … Ti-am mai spus imi place cum visezi si cum scrii . ok Eu cu analiza , tu cu visarea … Pacat ca nu o sa se intample asa cum ai fi dorit tu …
Mai e mult pana departe , Murat mai are mult de luptat ca sa-si spele toate pacatele si sa admita pana in ultima lui celula , ca nu poate fara Hasret … Iar Hasret mai are mult de invatat pana sa puna capastru pe asa un armasar pur sange cum e Murat …
Sa ai o seara frumoasa , alaturi de cel pe care-l iubesti si chiar daca esti bolnavioara , transforma asta intr-un avantaj si profita … Fa-l sa te rasfete ... I-a o aspirina clasica … cica face minuni… Wink
Sa fii iubita Mariuca si sa iubesti pe bune , nu doar sa visezi ca iubesti , e mult mai palpitant sa simti inima batand nebuneste , dar sanatos , cand vezi iubirea venind cu toata forta ei spre tine …
P S . Ideia cu ziarul mi-a venit stand pe punte , privind lacul si ratele cum se harjoneau … Noroc ca am avut un ziar in masina si un creion de buze , pe care nu pre il foloseam … Simteam nevoia sa transmit un mesaj pt toate fetele din Romania care-i iubesc ... Si a avut efect si la noi si la ei ...Sotul meu a scris , singura lui obiectie a fost ca trebuie sa fie Tuba intai scrisa si pe urma Cansel … Sa mai fac nazuri ...??? song heart heart heart
Da-i ca monstra ... Asa sa te priveasca ... Ce zici ...??? Poate ramai fara PC ... 205 Laughing

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Lun Feb 14, 2011 7:50 pm

Ti-am adus ceva scris de mine de pe forumul Deei ... Daca tot stai in pat sa ai ce citi ... heart

iulianagl a scris:Da, frumos scris Dana trebuia sa te faci scriitor asta daca nu esti deja.

Ei nici chiar asa …. Oi fi un geniul al literaturii universale , ratacita la serile turcesti …
De citit , citesc mult , dar de scris scriu putin si numai de specialitate … Dar mereu mi s-a spus sa scriu … Nu am rabdare , nu am timp , povestesc mult mai bine decat scriu … Sotul si prietenii nostrii , ma roaga de ani de zile sa scriu macar un jurnal de vacanta … Cand venim de pe unde mergem prin lume , venim totdeauna cu cadouri ( imi place mult sa fac daruri ) si se stang toti prietenii , iar eu povestesc ore in sir cu usorul meu accent moldovenesc , la care nu renunt niciodata cand vorbesc romaneste … Nu o data m-a durut efectiv gura de atata povestit si de atata ras … Ultima data stiind ca sant necajita , mi-au umplut casa de flori si dulciuri , doar , doar vom mai face o astfel de serata … si m-au convins … Si bine au facut …
In rest singurile mele victorii literare , constau in faptul ca am reusit sa-mi marit doua prietene cu scrisorile scrise de mine , unul din pretendenti fiind strain . Asta in cele din urma s-a prins , dar era déjà insurat … Si prietena mea a avut noroc ca nu- l cunoscusem inainte … ca dupa mi-a pierit inspiratia . Tipul e f destept , ai cu cine discuta , dar are o moaca ….
Scriu cu usurinta si ma ajuta sa ma deconectez de la cele zilnice , dar nu am rabdare sa recitesc , de corectat nici atat … Nu pot citi o carte de doua ori , nu mai pot sa vad un film de doua ori (cel mult cateva secvente pot revedea), nu pot sa imbrac o rochie de doua ori la rand ( nu port niciodata pantaloni , am picioare de aratat , ca la barbati conteaza ce vad , conteaza si ce spui sau scrii eventual , dar asta dupa …. ), ma plictisesc repede de orice , bine in materie de barbati e un pic diferit , dar un pic … Numai sotul meu stie … Zice ca daca aveam copii , nu stie cine i-ar fi crescut , ca e eu oricum ii ocup tot timpul …
Ma abtin sa fac comenarii ample in care sa scriu chiar tot ce gandesc si sa trec toate citatele care-mi trec prin minte , nu vreau sa va naucesc de cap si nici pe departe sa ma dau” rotunda “ ( ca nu sant nici pe departe ) , vreau doar sa va fac o mica bucurie si sa vedeti o alta optica , sa intelegem impreuna ca din orice , chiar si din filmele turcesti putem invata ceva … Mai ales cele f tinere , care intra aici … Si cei mai important , sa nu ne pierdem speranta , ca iubirea exista si chiar invinge , daca stii sa lupti pt ea si ai un strop de noroc …

Garo a scris:incerc Dana:caracterul, felul de a fii si gindi a lui Levent- eu nu l-am vazut asa,probabil din cauza asta nu mi-a placut deloc(sincer nici acum nu ma dau in vint); firul povestii explicat de tine arata o poveste complexa si nu simplista cum am privit-o la inceput; caracterul lui Murat pe care nu l-am inteles intotdeauna- de aceea ti-am scris de mai multe ori ca puteai fii critic de film...incep sa privesc cu alti ochi si cu alt inteles anumite secvente ale serialului...de fapt nu este o simpla comedie romantica(felicitari scenaristilor)...motiv pt.care iti multumesc...sa fi iubita si sa scri de cite ori simti nevoia sa ne impartasesti ceva....pa
Garo draga , sper ca nu s-a inteles ca Levent e pt mine , idealul masculin ... Nici poveste , il prefer pe indaratnicul de Murat , de o mie de ori mai mult , dar nici nu pot sa-l pun la salpul infamiei pe Levent , asa nevinovat , de amorul artei … Eu nu l-as schimba nici in gluma pe pe Murat cu Levent asa cum a facut-o Hasret …
Iar pe Onur cu Cansel , nici asa nu merge … Daca Onur ar fi singurul barbat de pe pamant …. M-as gandi un pic , ce variante am … Nu prea multe … Si decat sa ma calugaresc … E buna si o ploaie cu gheata pe timp de seceta …. Da , seceta soro …
O seara buna tuturor ...
heart heart heart

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de mari_69 la data de Lun Feb 14, 2011 11:15 pm

kiss ooof Mariadona ca nu ne intersectam!Multumesc mult pt urari asemenea si tie numai bine !Pe toate planurile...da de visat visez cu ochii deschisi in coltisorul meu,in realitate mai pun si umarul la treaba...de rasfatat ma mai rasfata asa din cand in cand...vorba sotului tau...dar in sens invers,acum ne ocupam de copii...de 13 ani ne-am obisnuit unul cu celalalt!Am trecut prin multe...bune ,rele,avem multe ispite,sotul picteaza si icoane...eu sunt mai capoasa si indaratnica si cu gura mare...dar,o dam la pace!Ai dreptate nu prea sta el cu ochii pe mine sa vada ce fac ...zice doar...iar pe forum??!!Dar stie ca sunt fidela...varsatorii sunt numai fideli...nu as putea concepe altfel!Multumesc pt gandurile tale,si graiul tau cel dulce ...moldovenesc...cred ca esti o dulce de fata...vezi pe unde imi pui poza ta....sa ai multa pace si bucurie si mult succes in tot ce faci...si chiar sa te apuci de scris cand mai pleci in calatorii...eu sunt buna la...amintiri...la prezent,m-ar lua valul!Noroc ca nu prea calatoresc sau vorba Altetei...virtual tata,virtual....Tot ne vorbim,fetele de pe aici si de pe Asi...ce frumos ar fi sa ne intalnim,sa ne impartasim real frumoasele experiente de cand vizionam aceste superbe filme turcesti!Daca vrei poti invata multe....din ele,haha...macar si limba,cred ca zic Haide dupa copiii mei de ,,n,,ori pe zi!Nu m-am facut bine de tot,ma fac ca nu stiu treaba cu aspirina, Laughing azi m-am invoit de la scoala,dar maine trebuie sa ma duc,asa ca fug sa fac ultimele pregatiri!Multumesc pt toate draga mea...poze,ganduri ,cuvinte!O noapte calduroasa(iar ninge afara Mad )si dimineata sa-ti aduca numai bucurii!Pupicei! kiss kiss

mari_69
Fan

Sus In jos

Mesaj Scris de Dana 17 la data de Mar Feb 15, 2011 12:17 am

Noapte buna Măriuţa ... heart heart heart PS . Poza mea maaare e pe facebook , la poze in interiorul profilului ... Credeam ca ai vazut-o ... Aia ... obosita si ciufulita la Paris ... Din toamna ... E adevarat ca nu prea seamana cu Dana cea de zi cu zi ... Dar asta e farmecul ei ... Am mii , dar ma mai gandesc ... Si asa am facut multe poze publice si sotul meu nu prea e deacord ... Eu nu as avea probleme , de aceea am ca avatar poza mea ... Si la mine si pe fb ... Nu de buletin , dar sant eu ...
Intotdeauna m-am simtit bine in pielea mea ... MULTI PUPICI .... zigot

Dana 17
Colaborator special
Colaborator special

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Mar Feb 15, 2011 4:35 pm

GUMUS-NOOR
Alteta
Alteta

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Mar Feb 15, 2011 4:50 pm

Tuba Büyüküstün
* Notes About Tuba Büyüküstün (0

I am Muslim and my name is extracted from Quran!

by Tuba Büyüküstün on Sunday, February 13, 2011

Soft, with a captivating beauty, she took over the hearts with her attractive face her softness and her politeness. In her appearance "Lamiss” and in her elegance “Asi” and in her mastering of her success keys “the gypsy Hasret”. Three admired characters gathered in one female who is “Tuba Büyüküstün” the Turkish who has been known and loved by the viewer in “Sanawat Addayaa (Ihlamurlar Altında)” one of the most famous series of the Turkish drama production. She begins with a carrier of modeling to lift off in the world of acting in which she became pioneer. Her smooth look, her beauty and the fact that her face is close (loved by) to camera opened an opportunity for her to work in TV; She then stood up in front of great actors and she had been able to put her own mark in this field.
Nissae Mina Almaghrib met her while she was in Morocco to launch a campaign of the new Pantene product for which she has been designed an ambassador and we had this special interview with her.

First of all what do you know about Morocco? And what are the impressions you have about it?
I heard a lot about Morocco and I had eagerness to see it. And I planned to visit it but I couldn’t do it before. And I had the chance and came to visit it. I went to Hassan II Mosque, Al Habouss and I was impressed by people interactivity and kindness towards me. I felt the warmth of the meeting and I have been surprised by the extent of their love for me. It was a nice day and I was very happy.

Have you an idea about Morocco culture and civilization?

I heard about Morocco before and today I have noticed and realized the extent of its similarity with Turkey, because there are a lot of common points between us like the hospitality, the warm welcome and a lot of things that we don’t see in European countries. And I have formed an idea about it through watching some movies, in particular the famous film “Casablanca” and I know as well that the country has been colonized by France.

Tuba what does your name means and tell us about your childhood?

I am a Muslim and my name came from Holy Quran from the word Touba; as for my childhood, it was happy since I was the unique child for my family. I was always surrounded by my family and spoiled.

What about your beginnings? Did you face specific difficulties?

I was studying costume design in university and they asked me to become a model and from my beginning in modeling I drew the attention of producers and people working in cinema and from there came the idea of acting.

You acted in many series, in your opinion why “Sanawat Addayaa (Ihlamurlar Altında)” was more successful than others?

Because every viewer found herself in this series. He found in it common and similar points with himself. And from there came the success.

Can’t we consider that the reason was the love story between you and the lead actor “Yahya”. So, it reflected the situation and gave credibility and therefore success?

I am acting like this with everyone. It’ s the story which gave this image.

You live the life of the star. Is this life tiring or on the contrary gives you a sense of pride and pleasure?

The life of a star in itself is very difficult. It is a nice thing and in the same time difficult. On one hand, everyone accept your ideas and any message I want to transmit is delivered quickly and that what is beautiful in being star; and on the other hand there is responsibility, surveillance, prosecution and accountability for actions.

You declared that you don’t like make up and you prefer the natural look. What is the secret of this look?

I don’t like make up because I prefer to be natural and the reason is the chemical products which destroy skin; and if the skin is damaged it is difficult to return to its natural state. Also by virtue of age, the skin becomes weak and loses its elasticity. That is why I take care of my face and my hair by staying away from chemical products. On the contrary I use it but without exaggeration so it lead to problems and skin damage.

Me and Pantene resemble to each other, we share characteristics and we love woman’s inner beauty

Which make up product is a necessity and sufficient for you?

Eye make-up and I always have an eye line pencil in my hand bag.

Are you interested in women‘s issues in Turkey? And what is the status of the Turkish woman?

Of course I am interested in women’s issues because I am a woman and I find that the status of woman in Turkey is improving day after day. It was not perfect and it started changing for the best and with time it will be in its best status.

Do you have social activities?

Yes, I have activities and it is related to autistic children under the age of 3; and I am exercising social work to improve the conditions and the status of those children.

What inspired you to be the advertising face of Pantene?

I used Pantene in the past and I used to like it, and I accepted because I am confident in it in particular the last product with acacia flower. I felt comfortable with it and that is why I encourage it with pleasure and I accepted to be its ambassador in all countries. In addition, there is another moral reason (for advertising Pantene) because we (Pantene and Tuba) resemble to each other and we share qualifications and perspectives and the love of woman’s inner beauty which we are trying to portraying. So, we share the same principles in this field.

What added this experience to you?

It gives me happiness. I feel proud being advertising for great and trustworthy products.

How does the ambassador of Pantene take care of her hair?

The hair is the crown of women and for me it has a particular importance. And due to the difficult circumstances of work, my hair becomes in need of intensive care and I didn’t find better than Pantene products to take care of it. I washed it 4 times per week and I take care of feeding it very well and I use products that protect it from hairdryer damage."

What is the advice would you give to a woman to take care of her hair and her skin?

I will advice her to make sure to wash the hair and stay away from hair dyes as much as possible, and clean her skin very well by removing the effects of make-up of it before going to sleep. Overall, adopting all what is normal and healthy.

What does love mean to you and is there any love in your life?

My life is full of love in general, and I am not in a relationship.

What are the qualifications of your dream man?

I don’t know because there is no one. I know before you ask me, I prefer him sincere, romantic, taking care of himself and passionate of life.

In your last movie, you played the role of a Muslim girl who loved a Christian young man. Will you marry someone whose religion is different from yours?

If there is real love, why not.

Do you follow fashion lines and what are the colors you prefer?

I don’t follow a special line of fashion but I wear anything make me feel comfortable, moreover my look changes owing to my mood. I like I bright colors and I prefer jeans and jacket, foulards and accessories, anything simple that makes me feel comfortable I wear it.

Which actresses do you like and why?

I like actors who act spontaneously. Spontaneity, in my opinion, is the key of the artist’s success.

What do you read?

Nothing specific, I like reading and my readings are various.

What is your worst characteristic?

Lack of patience and rush, I don’t complete any work I am doing. There must be a shortage, and that's bothering me.

What are your dreams, aside from acting?

Travelling, I’d like to rove around the world.

Source: Nissaa Mina Al Maghreb
http://www.facebook.com/note.php?note_id=10150106338716801&id=34440002728

GUMUS-NOOR
Alteta
Alteta

Sus In jos

Mesaj Scris de GUMUS-NOOR la data de Mar Feb 15, 2011 4:52 pm

GUMUS-NOOR