Seriale turcesti


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Seriale turcesti
Seriale turcesti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Top postatori
GUMUS-NOOR (35933)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
florina-octaviana89 (4248)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
utzy (4150)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
IrinaLove (2650)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
Gumus (2280)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
Nety (1724)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
denta (1194)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
turkiss_woman (1036)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
cristinuta (1022)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 
GIULIA (773)
Secretele de la palat - Pagina 3 Bar_leftSecretele de la palat - Pagina 3 BarSecretele de la palat - Pagina 3 Bar_right 

Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » La umbra teilor
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyJoi Oct 05, 2017 11:58 am Scris de dong yi

    » Asi - impotriva destinului
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyMier Aug 06, 2014 2:41 pm Scris de GIULIA

    » Dragoste si pedeapsa-Comentarii
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyMar Mai 07, 2013 9:14 pm Scris de cristinuta

    » O propunere inedita
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyLun Apr 15, 2013 9:05 am Scris de studenta

    » Iubire ascunsa
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyLun Dec 17, 2012 9:04 am Scris de Nicky

    » Karadayi / Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptySam Noi 24, 2012 1:03 pm Scris de Nicky

    » 소지섭 / So Ji Sub
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyMar Oct 09, 2012 10:07 pm Scris de GUMUS-NOOR

    » Han Ji Min 한지민 # 1
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyDum Oct 07, 2012 2:23 pm Scris de GUMUS-NOOR

    » ASI videoclipuri
    Secretele de la palat - Pagina 3 EmptyVin Oct 05, 2012 11:20 am Scris de utzy

    Martie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031

    Calendar Calendar


    Secretele de la palat

    +2
    antone.marian
    GUMUS-NOOR
    6 participanți

    Pagina 3 din 27 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 27  Urmatorul

    In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 8:37 pm

    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 8:41 pm

    copiate port.ro comentarii

    "La Yushin dragostea e mai evidenta. Munno i-a spus "invata sa te cunosti". Cand a fost inchis si-a dat seama de sentimentele lui, de ce vrea cu adevarat. Deokman il iubeste, sunt sigura de asta. e prima dragoste, cu farmecul descoperirii cand afli ceva nou despre tine si inveti sa te vezi in ochii celuilalt. Cum este cand iubesti? Cum este sa fii iubita? Deokman care a stabatut singura 8000 km de desert, care a indurat atatea in 5 ani, care a fost la razboi...de ce ar accepta Deokman sa-i franga inima printesei si mai ales sacrificiul lui Yusin de as parasi tara si familia? Se spune ca dragostea nu are nevoie de cuvinte, cuvintele sunt luate de vant, faptele raman si cantaresc. Deokman stie ca iubeste, simte ca este iubita si sprijinita si cred eu ca se simte coplesita si vinovata in acelasi timp. De aceea Deokman are nevoie de cuvinte. In viata iubim de mai multe ori, dar fiecare iubire este altfel, pentru ca cel pe care-l iubim e altul! Un lucru e sigur si pentru deokman si pentru Yushin e prima dragoste si asta nu se uita niciodata!"
    "Avem voie sa avem pareri diferite despre dragoste , nu?Dorimi,eu cred ca nu exista prima dragoste,a doua dragoste,a treia dragoste. Eu cred ca exista o singura dragoste.Am inteles din mesajele anterioare ca unele sau unii dintre voi ati vazut deja filmul.Eu am vazut doar secvente pe you tube.Cred ca Bi Dam moare.Ar trebui sa o vezi pe Deok Man in acea clipa,sa vezi expresia de pe chipul ei.Inima ei parca moare odata cu el.Expresia asta nu am vazut-o in relatia cu Yu Shin.Regret dar asa vad.Si totusi Yu Shin o va iubi pana la capatul vietii.Am vazut tot pe you tube cum Yu Shin,cu parul carunt merge la mormantul ei ca semn ca nu a uitat-o niciodata. Dar ce sa faci?Stii cum este in viata,iubim si suntem iubiti in contratimp.Toate cele bune!!!!!!!!!"
    "Eu nu vreau sa te contrazic, probabil ai dreptate, dar din ce am trait eu pot spune ca nu intotdeauna viata iti ofera un happy end. Ce faci atunci? probabil poti trai o viata fara iubire, poti sa traiesti din amintiri, dar de ce ai vrea sa faci asta? Eu cred ca iubim mereu, dar in diferite moduri, in diferite feluri, niciodata la fel si intotdeauna altfel. N-am vazut finalul, am fost tentata, dar am reusit pana acum sa ma abtin. Am inteles ca finalul e unul tragic... mai bine nu ma gandesc..."
    "Da, MUnno s-a uitat la palmele lui. Dar inchis acolo in cusca vorbele lui Munno l-au facut sa se gandeasca la forta lui, la sentimentele lui. I-a spus la deokman "era cat pe ce sa-mi pierd mintile" ca nu putea sa o ajute. Cand a iesit de acolo...cred ca la inceput avea un bat in mana, dar nimeni nu-i putea sta in cale. Si probabil atunci a stiut ce vrea "te-am ales pe tine". Pana si pe Bidam cel antrenat de Munno si care are o tehnica de lupta desavarsita l-a impresionat. Bidam are momente in care e de-a dreptul fermecator "
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 9:11 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 77805896
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 9:11 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 74539401
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 9:14 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 11298263
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 9:16 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 Bise
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Vin Mar 12, 2010 9:28 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 F11t
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mier Mar 17, 2010 3:10 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 18446121135185248214893
    Secretele de la palat - Pagina 3 17846121464109471114893
    Secretele de la palat - Pagina 3 27013374272894200676139
    Secretele de la palat - Pagina 3 19654132705238648715362
    Secretele de la palat - Pagina 3 18770122351970834812396
    Secretele de la palat - Pagina 3 18446121135361252614893
    Secretele de la palat - Pagina 3 19942227121928911174900
    Secretele de la palat - Pagina 3 19942227121843911174900
    Secretele de la palat - Pagina 3 22171108085895868574100
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mier Mar 24, 2010 12:00 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 Kimyusinadevarat
    Kim Yushin (595-673) a fost un general de la 7a-lea Silla . He led the unification of the Korean peninsula by Silla under the reign of King Muyeol of Silla and King Munmu of Silla . El a condus la unificarea peninsulei coreene de Silla sub domnia regelui Muyeol de Silla şi Regele Munmu de Silla . He is said to have been the great-grandchild of King Guhae of Geumgwan Gaya , the last ruler of the Geumgwan Gaya state. El spune că a fost strănepot al regelui Guhae de Geumgwan Gaya , ultimul conducător al Geumgwan Gaia de stat. This would have given him a very high position in the Silla bone rank system , which governed the political and military status that a person could attain. Aceasta ar fi dat o mare poziţie foarte în Silla rang sistemului osos , care a reglementat statutul politic şi militar care o persoană ar putea atinge.

    Much of what we know about Kim's life comes from the detailed account in the Samguk Sagi , Yeoljeon 1-3, and the much briefer record in the Samguk Yusa , vol. O mare parte din ceea ce stim despre viata lui Kim vine din contul detaliate în Sagi Samguk , Yeoljeon 1-3, şi mult mai scurtă înregistrare în Yusa Samguk , vol.. 1. 1.

    Primii ani
    Kim Yushin a fost fiul generalului Kim Seohyeon şi Manmyeong Lady, care a fost fiica regelui Jinheung de Silla. He was born in Gyeyang , Jincheon County in 595, became a Hwarang warrior at just 15 and was an accomplished swordsman and a Gukseon (국선, 國仙; Hwarang leader) by the time he was 18 years old. El a fost născut în Gyeyang , Jincheon judeţul în 595, a devenit o Hwarang războinic la doar 15 şi a fost un spadasin realizat şi un Gukseon (국선,国仙; Hwarang lider) de timp el a fost 18 ani. By the age of 34 he had been given total command of the Silla armed forces. Până la vârsta de 34 de el a fost dat comanda totală a forţelor armate Silla.
    Realizari militare
    Lui Kim primul angajament militar în comandă se crede că a avut loc în jurul 629, şi, prin aceasta, el a demonstrat rapid capacităţile sale ca un razboinic. Silla was in a constant struggle with its neighbor to the west, Baekje, over territory. Silla a fost într-o luptă constantă cu vecinul său de la vest, Baekje, peste teritoriu. There had been gains and losses on both sides, and the struggle lasted for many years. Nu au fost câştigurile şi pierderile din ambele părţi, şi lupta a durat mai mulţi ani. It was during this period that Kim rose through the ranks of the military, rising to the position of general and becoming a skilled field commander. Acesta a fost în această perioadă că Kim a crescut prin rândurile militare, ridicandu-se la pozitia de general şi de a deveni un comandant domeniu calificat.
    Baekje şi Silla au format o alianţă pentru a contracara power Goguryeo lui şi intenţiile sale de a împinge spre sud, şi together au lansat un atac successful pe ea, ţinând Silla teritoriul de nord şi Baekje sud de râul Han. But Silla broke the alliance and attacked Baekje in order to claim both territories for itself. Dar Silla rupt alianţa şi au atacat Baekje pentru a revendica ambele teritorii de la sine. After this betrayal, Baekje allied with Goguryeo. După această trădare, aliat cu Goguryeo Baekje. When Goguryeo and Baekje attacked Silla in 655, Silla joined forces with Tang Dynasty China to battle the invaders. Când şi Goguryeo Baekje Silla atacat în 655, Silla a unit forţele cu Tang Dynasty China pentru a lupta cu invadatorii. Although it is not clear when Kim first became a general, he was certainly commanding the Silla forces at this time. Deşi nu este clar când Kim a devenit primul general, el was certainly comanda forces Silla la this time. Eventually, with the help of the Silla navy and some 13,000 Tang forces, Kim attacked the Baekje capital, Sabi , in 660, in one of the most famous battles of the century, the Battle of Hwangsanbeol . În cele din urmă, cu ajutorul marinei Silla şi unele forţe 13000 Tang, Kim a atacat capitala Baekje, Sabi , în 660, într-una din cele mai faimoase batalii ale secolului, Bătălia de la Hwangsanbeol .
    Apărătorilor Baekje au fost comandate de nimeni altul decat generalul Gyebaek , deşi forţele Baekje a constat din vreo 5.000 de oameni şi au fost nu se potrivesc pentru războinici lui Kim, care număra aproape zece ori mai multe. Baekje, which had been experiencing internal political problems, crumbled. Baekje, care a fost confruntă cu probleme de politică internă, sa prăbuşit. Kim's Silla forces and their Tang allies now moved on Goguryeo from two directions, and in 661 they attacked the seemingly impregnable Goguryeo kingdom, but were repelled. Forţele lui Kim Silla şi aliaţii lor Tang acum sa mutat pe Goguryeo din două direcţii, şi, în 661 au atacat aparent inexpugnabilă regatul Goguryeo, dar au fost respinşi. The attack had weakened Goguryeo, though. Atacul a slăbit Goguryeo, totusi. In 667 another offensive was launched which, in 668, finally destroyed Goguryeo. În 667 o altă ofensivă a fost lansat, care, în 668, a distrus în cele din urmă Goguryeo.
    Silla a trebuit să mai atenueze diverse buzunare de rezistenţă, dar eforturile lor au fost apoi axat pe asigurarea faptului că aliaţii lor Tang nu rămâne mai mult decât binevenită lor de pe peninsula. After some difficult conflicts, Silla eventually forced out the Tang troops and united the peninsula under their rule. După câteva conflicte greu, în cele din urmă Silla fortat trupele Tang şi unită peninsula sub conducerea lor.
    Legende
    Există multe poveşti despre Kim Yushin. It is told that he once was ordered to subdue a rebel army, but his troops refused to fight as they had seen a large star fall from the sky and took this to be a bad omen. Se spune că o dată a fost obligată să subjuge o armată de rebeli, dar trupele sale a refuzat să lupte ca au vazut o scădere stele de mare din cer şi a luat acest lucru să fie un semn rău. To regain the confidence of his troops, the General used a large kite to carry a fire ball into the sky. Pentru a recâştiga încrederea trupelor sale, generalul a folosit un mare zmeu pentru a transporta o minge de foc în cer. The soldiers, seeing the star return to heaven, rallied and defeated the rebels. Soldaţi, văzând reveni stele la cer, sa raliat şi la învins pe rebeli. It is also related how General Kim ingeniously used kites as a means of communication between his troops when they had become divided between islands and the mainland. Este, de asemenea, legate de modul în general Kim folosite ingenios zmee as un mijloc de comunicare între trupele lui cand they au devenit divided între insule şi continent. Another story relates how, while Silla was allied with the Tang against Baekje, an argument broke out between Kim's commander and So Jung-Bang, a Tang general. O altă poveste relatează cum, în timp ce Silla sa aliat cu Tang împotriva Baekje, un argument a izbucnit între comandantul lui Kim Jung şi aşa-Bang-ului, un general Tang. As the argument escalated into a potentially bloody confrontation, Kim's sword was said to have leaped from its scabbard into his hand. Ca argument a escaladat intr-o confruntare cu potenţial sângeroase, sabia lui Kim fost declarat de a fi iesit din teacă sale în mâna lui. Because the sword of a warrior was believed to be his soul, this occurrence so frightened the Tang general that he immediately apologised to the Silla officers. Deoarece sabia de un războinic a fost considerat a fi sufletul lui, acest eveniment speriat atât de general Tang că imediat a cerut scuze ofiţeri Silla.
    Incidente, cum ar fi păstrat acest Tang în veneraţie de Hwarang, şi însemna că, în ani mai târziu, când a fost întrebat de către împăratul Tang să atace Silla, generalii Tang a refuzat, susţinând că, deşi Silla era mic, nu a putut fi învins.
    Finală ani sai
    De-a lungul Kim viaţa lui a simţit că Baekje , Goguryeo , Silla şi nu trebuie să fie separate de ţări, dar unite. He is regarded as the driving force in the unification of the Korean Peninsula , and is the most famous of all the generals in the unification wars of the Three Kingdoms . El este privit ca o forţă motrice în unificarea Peninsula Coreeană , şi este cel mai faimos dintre toate generalii în războaiele unificarea Trei Regate .

    Kim was rewarded handsomely for his efforts in the campaigns. Kim a fost recompensată cu generozitate pentru eforturile sale in campanii. In 668, King Munmu bestowed upon him the honorary title of Taedaegakgan (태대각간, 太大角干), something like "Grand Sub-Chief." În 668, regele Munmu ia dăruit titlul onorific de Taedaegakgan (태대각간,太大角干), ceva de genul "Grand sub-şef." He reportedly received a village of over 500 households, and in 669 was given some 142 separate horse farms, spread throughout the kingdom. El a primit se pare un sat de peste 500 de gospodării, iar în 669 a fost dat unele ferme de 142 de cai separate, răspândit în tot regatul. He died four years later, leaving behind ten children. El a murit patru ani mai târziu, lăsând în urmă zece copii.

    Kim lived to the age of 78 and is considered to be one of the most famous generals and masters of Korean swords in Korean history. Kim a trăit până la vârsta de 78 şi este considerată a fi una dintre cele mai renumite generalilor şi căpitanii săbii coreene în istorie coreeană. He is the focus of numerous stories and legends, and is familiar to most Koreans from a very early age. El este punctul central al numeroase povestiri şi legende, şi este cel mai familiar-coreenii de la o vârstă foarte fragedă. Following his death in 673, General Kim was awarded the honorary title of King Heungmu, and was buried at the foot of Songhwa Mountain , near Gyeongju in southeastern Korea, in a tomb as splendid as that of kings. După moartea sa în 673, generalul Kim a primit titlul onorific de Rege Heungmu, şi a fost îngropat la poalele Songhwa Munte , lângă Gyeongju în sud-estul Coreea, într-un mormânt în splendida ca de regi.
    Legacy
    Kim Yushin este amintit de către poporul său a fost unul dintre cele mai mari generali din istorie coreeană. His ultimate legacy is the unifying of the Korean nation. Moştenirea sa final este unificator al naţiunii coreene. One of his ten children, Won-Sul , became a general during the time of King Munmu of Silla, and he was essential in the complete independence of Silla from the Tang. Unul din zece copii lui, Won-Sul , a devenit un general în timpul regelui Munmu de Silla, şi a fost esenţial în independenţa completă a Silla din Tang.

    Statuia lui Kim Yusin in Namsan Park Seul, Coreea de sud
    Secretele de la palat - Pagina 3 230px-Statue_of_Kim_Yushin
    Mormantul lui Kim Yusin in Gyeongju
    Secretele de la palat - Pagina 3 220px-Korea-Gyeongju-Tomb_of_General_Kim_Yusin-02A
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Yushin


    Ultima editare efectuata de catre florina-octaviana89 in Joi Mar 25, 2010 8:23 am, editata de 1 ori
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mier Mar 24, 2010 12:07 pm


    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mier Mar 24, 2010 12:08 pm




    Ultima editare efectuata de catre florina-octaviana89 in Mier Mar 24, 2010 12:14 pm, editata de 1 ori
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mier Mar 24, 2010 12:09 pm

    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:15 am

    Kim Wonsul(김원술,金元述,? -?) A fost un al doilea fiu al generale Silla Kim Yushin, şi a servit sub domnitorului Silla's 30th, Regele Munmu, şi a jucat un rol major în apărarea împotriva regat Tang Chinei 's invadatori, după cucerirea de atât Goguryeo şi Baekje până în anul 668.
    Context
    Kim Wonsul a fost al doilea fiu al General Kim Yushin, şi descendent direct al regelui Suro, fondatorul Geumgwan Gaia. Kim Wonsul was a member of the Silla's Jinggol class, and rose to the rank of Low-level general by the time of Goguryeo's fall to the Silla-Tang Alliance. Kim Wonsul a fost membru al clasei Silla lui Jinggol, şi a crescut la gradul de general-nivelul scăzut până la data de căderea Goguryeo la Silla-Tang Alianţei.
    Războaiele Unirii
    În 660, Regatul Baekje a scăzut la armatele Silla-Tang Alianţei. Baekje was then followed by the kingdom of Goguryeo , which fell in 668 to the Silla-Tang Alliance as well. Baekje a fost urmat apoi de către Regatul Goguryeo, care a scăzut de la 668 la Silla-Tang Alianţei, de asemenea. General Kim Yushin's reputation as the greatest general of Silla rose during these Unification Wars. Reputaţia General Kim Yushin ca cel mai mare general al Silla a crescut pe parcursul acestor Wars Unirii.

    General Won-Sul a fost aproape de Baeksu Castelul în luna august a anului 672, combaterea Tang trupele Dynasty. Trupelor Silla părea să fie câştigarea batalia de la început. However, they chased the retreating Chinese troops and fell into a trap that killed seven generals and countless soldiers. Cu toate acestea, au urmarit trupele retragere din China şi a căzut într-o capcană care a ucis şapte generali şi soldaţi nenumărate. As Wonsul realized that defeat was unavoidable, he prepared to die by jumping into the enemy lines. Aşa cum Wonsul dat seama că înfrângerea era inevitabilă, el a pregătit să moară, sărind în liniile inamice. His staff, however, blocked him and said, “It is not difficult for a brave man to die. Personalul său, cu toate acestea, a blocat el şi a spus: "Nu este greu pentru un om curajos să moară. What's more difficult is to choose when to die. Ce e mai greu este de a alege când să moară. Dying worthless is worse than revenging later." Wonsul answered, “A man never lives a humiliating life" and then whipped his horse to make a dash. Dying lipsite de valoare este mai rău decât razbune pe mai târziu. "Wonsul a răspuns:" Un om nu trăieşte o viaţă umilitoare "şi apoi biciuit calul lui de a face o liniuţă. His staff, however, held the horse by the bridle and did not let go. Personalul său, cu toate acestea, a avut loc calul de căpăstru şi nu da drumul. Wonsul could not die at the battle and returned to Gyeongju. Wonsul nu a putut muri la luptă şi sa întors la Gyeongju.
    Abandonul şi Răscumpărarea
    Scandalizat, Yushin a cerut Regele Munmu să execute fiul său ruşinos. He was extremely serious about the execution, because Silla lost as many as seven generals in the battle. El a fost extrem de serioase cu privire la executarea, deoarece Silla se pierde în mai puţin de şapte generali în luptă. King Munmu, however, refused to punish Wonsul. Regele Munmu, cu toate acestea, a refuzat să-i pedepsească Wonsul. Being ashamed of himself and afraid of facing his father, Wonsul hid in a secluded area. Fiind ruşine de el însuşi şi frica de tatăl său, cu care se confruntă, Wonsul ascuns într-o zonă retrasă.
    În iunie 673, oamenii asistat câteva zeci de soldaţi plâns în armură cu arme în mâinile lor de mers pe jos de acasă Yushin lui. Then, they vanished without a trace. Apoi, au dispărut fără urmă. Hearing about the strange incident, Yusin said, “They were the heavenly guardian soldiers who protected me. Auzind despre incident ciudat, Yusin a spus: "Ei au fost soldaţi ceresc tutore care ma protejat. Now, my luck ran out. Acum, norocul meu a fugit afară. I shall die very soon." On July 1, 673, General Kim Yushin died at the age of 79. Voi muri foarte curând. "La 1 iulie, 673, General Kim Yushin a murit la vârsta de 79.
    Wonsul sa întors acasă pentru a participa la funeraliile tatălui său. However, his mother, Lady Jiso, rejected him, although he was wrongfully accused of being a coward. Cu toate acestea, mama sa, Lady Jiso, a respins-l, deşi el a fost acuzat pe nedrept de a fi un laş. She said, “How can I be the mother of a son who was not a son to his father." Wonsul cried and returned to his hiding place. Ea a spus, "Cum pot fi mama unui fiu care nu a fost un fiu la tatăl său." Wonsul strigat şi sa întors la locul lui ascunde.
    În luna septembrie 675, Wonsul a revenit la lupta Tang invadatoare. He fought as if anxious to die on the battle field. El a luptat ca şi cum ar nerăbdători să moară pe câmpul de luptă. As a result, he achieved a great victory over the Tang troops. Ca rezultat, el a obţinut o mare victorie asupra trupelor Tang. When the war was over, he was scheduled to be highly awarded in Gyeongju . Când războiul sa terminat, el a fost programată să fie extrem de atribuite în Gyeongju. He, however, never returned to Gyeongju and went deep into the mountains regretting his impiety to his parents. El, cu toate acestea, niciodată nu a revenit la Gyeongju şi a intrat adânc în munţi regretând impietate sale la părinţii săi.
    Moarte
    Kim Wonsul a petrecut restul zilelor sale, foame în munţi, şi a murit într-un an necunoscut la o vârstă fragedă.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Wonsul
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:27 am

    Secretele de la palat - Pagina 3 24932392215460459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 24932392215475459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 26576114609279194318162
    Secretele de la palat - Pagina 3 27243394462800459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 27243394542470459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 27243394612370459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 26753112074925473872100
    Secretele de la palat - Pagina 3 25538111142075565024100
    Secretele de la palat - Pagina 3 25538111142378898327100
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:30 am

    Secretele de la palat - Pagina 3 13302402806605459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 13302403721430459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 Alcheonyusin
    Secretele de la palat - Pagina 3 13302399209180459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 13302400957110459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 13302403721440459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 13302403721450459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 24932390524410459388122
    Secretele de la palat - Pagina 3 24932391035715459388122
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:32 am

    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:32 am

    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:34 am

    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:39 am


    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 8:48 am

    Muyeol de Silla
    Secretele de la palat - Pagina 3 Chunchu
    Regele Taejong Muyeol (602 - 661, Nume naştere: Kim Chunchu), a fost monarh 29 din regatul de sud coreean de Silla (Sinra) şi a condus 654 - 661 [1] . He is credited for leading the unification of the Three Kingdoms of Korea . El este creditat pentru a conduce la unificarea trei regate ale Coreei . He was a childhood friend of Kim Yusin , who eventually became his brother-in-law after his marrying the latter's sister. El a fost un prieten din copilarie de Kim Yusin , care în cele din urmă a devenit fratele lui-in-lege sa se casatoreasca dupa sora acestuia.
    Context
    Regele Taejong Muyeol sa născut cu "sânge sacru." He was born with the rank of seonggol . El a fost născut cu rang de seonggol. His father, Kim Yongchoon, was the son of Silla's 25th ruler, King Jinji . Tatăl său, Kim Yongchoon, a fost fiul domnitorului 25 Silla, regele Jinji . When King Jinji was overthrown, all royalty from his line were deemed unfit to rule over the kingdom. Când regele Jinji a fost răsturnat, toate drepturi de autor de la linia lui au fost considerate nepotrivite să se pronunţe asupra regatului. This fate was brought down upon Kim Yongchoon. Aceasta soarta a fost adus în jos pe Kim Yongchoon. However, as he was one of the few remaining seonggols, and married a princess (Princess Chunmyung) who was a seonggol as well, their child, Kim Chunchu, became seonggol. Cu toate acestea, ca el a fost unul dintre puţinele rămase seonggols, si sa casatorit cu o printesa (Printesa Chunmyung), care a fost un seonggol, de asemenea, copilul lor, Kim Chunchu, a devenit seonggol. Kim Yongchoon was a powerful figure in the government. Kim Yongchoon a fost o figură puternică în guvern. However, he lost all of his power to Kim Baekban, the brother of the king. Cu toate acestea, el a pierdut toate puterea sa pentru a Kim Baekban, fratele regelui. In order to survive, he had to become a jingol , the rank that was right below seonggol. Pentru a supravieţui, el trebuia să devină un jingol, rang care a fost chiar sub seonggol. Therefore, he lost his chance of becoming the king, and so did his child, Kim Choonchu. Prin urmare, el a pierdut sansa de a deveni rege, şi a făcut acest lucru copilului său, Kim Choonchu. However, when all the seonggols were dead, somebody with the royal blood in the jinggol rank had to succeed the throne. Cu toate acestea, atunci când toate seonggols au murit, cineva cu sânge regal în grad jinggol a avut de a reuşi la tron. The people in the government wanted Kim Alcheon (aka So Alcheon), who was then Sangdaedeung(highest post of government) of Silla to succeed the throne. Oameni în guvern vrut Kim Alcheon (alias Deci Alcheon), care a fost apoi Sangdaedeung (cea mai mare post de guvernare) din Silla de a reuşi la tron. His father was a seonggol, who married a jingol wife so that his son would not be a seonggol and suffer from the fight for the throne. Tatăl său a fost un seonggol, care sa căsătorit cu o soţie jingol so că fiul său ar fi o not seonggol şi suferă from lupta pentru tron. However, Kim Yusin supported Kim Chunchu, and Kim Alcheon refused the throne and supported Kim Chunchu. Cu toate acestea, Kim Yusin sprijinit Kim Chunchu, şi Kim Alcheon refuzat tron şi a sprijinit Kim Chunchu. As a result, Kim Chunchu succeeded the throne. Ca rezultat, Kim Chunchu reuşit tron.
    Domnie
    El a fost bine familiarizat cu Gaozong împărat al dinastiei Tang , pentru el şi împăratul erau prieteni înainte de împăratul a devenit un împărat. King Muyeol was a great support to the Emperor, and the Emperor returned the support to King Muyeol. Regele Muyeol a fost un mare sprijin pentru împărat, şi împăratul a revenit sprijinul regelui Muyeol. He constantly pleaded with the Tang for reinforcements to destroy Baekje , to which the Tang finally acquiesced in 660, sending 130,000 troops under General Su Dingfang . El a pledat în mod constant cu Tang pentru întăriri pentru a distruge Baekje , la care în cele din urmă tolerat Tang în 660, trimiterea de trupe în cadrul general 130000 Su Dingfang . Meanwhile, Kim Yusin set out from Silla with 50,000 soldiers and fought the bloodly battle of Hwangsanbeol leaving Baekje devastated and unprotected. King Uija of Baekje finally surrendered, leaving only Goguryeo to face Silla as an adversary on the Korean peninsula. Între timp, Kim Yusin stabilite de la Silla, cu 50.000 de soldaţi şi a luptat bloodly bătălia de la Hwangsanbeol lăsând Baekje devastate şi neprotejat. Regele Uija Baekje a predat în cele din urmă, lăsând doar Goguryeo Silla ca să se confrunte cu un adversar pe peninsula coreeană.

    In June of the following year King Muyeol died, leaving his son Kim Beopmin to assume the throne as King Munmu . În luna iunie din anul următor Muyeol Regele a murit, lăsându-fiul său Kim Beopmin să îşi asume tron ca regele Munmu .

    http://en.wikipedia.org/wiki/Muyeol_of_Silla
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Joi Mar 25, 2010 6:03 pm

    Cavaler Hwarang
    Trecuti pe nedrept in umbra de catre celebrii luptatori ai Chinei si Japoniei, razboinicii coreeni s-au dovedit, la randul lor, unii dintre cei mai buni artisti martiali nu doar din Asia, ci din intreaga lume. Responsabile de slefuirea lor s-au dovedit a fi vitregiile istoriei, concretizate prin atacurile chinezilor, japonezilor si mongolilor. Pe langa respingerea invaziilor straine, statele coreene au cunoscut numeroase perioade de lupte si tulburari interne in care priceperea in lupta si abilitatile martiale au facut diferenta intre invingatori si invinsi. Iar invingatorii au fost intotdeauna cavalerii Hwarang, elita razboinicilor din Tara Diminetilor Linistite!
    Secretele de la palat - Pagina 3 Hwarang3
    Armele
    In ciuda sutelor de razboaie si invazii, soldatii regatelor coreene nu s-au sfiit sa copieze de la dusmanii lor cele mai eficiente arme si tehnici de lupta pe care si le-au adaptat in folos propriu prin inglobarea lor in propriile arte martiale. Mostenirea martiala coreeana s-a regrupat asadar in nu mai putin de 24 discipline distincte care acopereau cele mai diverse arte martiale, de la stilurile de lupta cu sabia si lancea, la arta calariei, si de la lupta cu mana goala la metode de alimentatie, yoga si autohipnoza coreeana. Toate au fost pastrate pana in prezent prin intermediul unei lucrari intitulata Muye Dobo Tongji, scrisa de generalul Yi Duk-moo in anul 1789, la ordinul expres al regelui Jungjo, conducatorul dinastiei Yi.
    Secretele de la palat - Pagina 3 Hwarang
    Kum-do, sau arta sabiei era printre cele mai pretuite cerinte ale unui cavaler Hwarang. Desi sabia coreeana era asemanatoare cu katana japoneza, totusi tehnicile de lupta erau sensibil diferite. Spre deosebire de Ken-Juts-ul samurailor, caracterizat prin miscari foarte iuti, directe, explozive si cumva rigide, scrima coreeana consta mai mult in miscari circulare, fente si atacuri surpriza. Hwarang au dezvoltat o metoda proprie de lupta calare concretizata in sistemul Masang Jae. Un calaret coreean era capabil sa execute miscari de o agilitate incredibila, ascunzandu-se sub burta calului sau ridicandu-se in sa pentru salturi si lovituri decisive cu sabia. In lupta pedestra, razboinicii se foloseau de Ssang Soo Do, cea mai impresionata arma din arsenalul medieval coreean. Vorbim aici de o sabie imensa de peste 2 metri lungime care, in mainile unui razboinic solid, se dovedea o arma imbatabila. Istoria vorbeste despre cazuri cand 6-7 razboinici hwarang au reusit sa tina in loc un intreg corp de armata, fiind inarmati doar cu aceste sabii gigantice. Evident, cel care se specializa pe o asemenea arma, era capabil de performante fizice impresionate.
    Totusi, nimic nu se compara cu imaginea unui hwarang inarmat cu un Nang Sun, sulita enorma cu o lungime de 6-8 metri. Nang Sun era alcatuita dintr-un trunchi de bambus caruia i se atasa un varf metalic de 1 metru, ascutit pe ambele parti. Imediat sub varf erau atasate intre 8-11 brate orizontale metalice intestate cu carlige ascutite. Acesta arma de cosmar a fost inventata de generalul Chuk Kye-Kwan in perioada razboiului inceput in anul 1592 cu Imperiul Japonez. Pentru a face fata cu brio situatiei in care ar fi fost nevoiti sa lupte fara arme, razboinicii coreeni se antrenau de mici in arta Kwon Bup, un sistem de lupta cu mainile goale in care accentul se punea pe scoaterea din lupta a adversarului prin explozive lovituri de picior, proiectari, sugrumari si luxari de membre. Cunosteau si modalitati de concentrare si meditatie (Shime Gong) alaturi de tehnici de respiratie (Ne Gong).
    Secretele de la palat - Pagina 3 Hwarang5
    Armuri si mijloace de protectie
    Grupati intotdeauna in diviziile de elita ale statelor coreene, razboinicii hwarang au dat o atentie sporita armurilor, inca de la inceputul constituirii lor in trupe regulate. Luptatori prin excelenta ofensivi, aveau nevoie de o armura care sa le permita, in primul rand, mobilitate corporala. In aceasta directie, pieptarele erau alcatuite din mai multe straturi de piele de bivol, celebra atat pentru durabilitate cat si pentru elasticitate, peste care erau cusute numeroase placute metalice. Originala armura era astfel capabila sa ofere o protectie mult mai buna decat o platosa de metal, fara a incomoda prin greutate sau restrangerea ariei miscarilor corporale. Camasile de zale nu se bucurau de succes, deoarece fosnetul lor putea da de gol orice grup de soldati hwarang care se furisau pe timp de noapte spre tabara inamica. Scutul era intalnit in arta Deung Pae, disciplina care viza lupta combinata cu sabia si scutul. Era construit din mai multe straturi succesive de ramuri de salcie impletita, acoperite cu piele de bivol. Cu toate ca la prima vedere nu parea deloc un scut solid, testele de laborator au demonstrat ca putea opri loviturile de sulita, sabie sau topor, mai eficient decat un scut din lemn, datorita constructiei sale speciale din straturi succesive si diferite care atenuau mult din socul initial al loviturilor.
    Secretele de la palat - Pagina 3 Hwarang4
    Scurt istoric
    Hwarang au aparut acum mai bine de 1000 de ani in regatul coreean Silla. Erau constituiti inca de la inceputuri intr-o adevarata casta a razboinicilor de elita, unde nu era permis decat accesul celor mai curajosi, iscusiti si fanatici soldati. Testele pe care trebuiau sa le treaca pentru a deveni hwarang erau incredibil de dificile, istoricii moderni care au studiat examinarile hwarang, declarand ca oamenilor moderni le-ar fi imposibil sa le treaca. Tradus direct, termenul de hwarang semnifica " Floarea Cavalerilor" sau Tineretea Infloritoare".
    Secretele de la palat - Pagina 3 >width=500&height=364
    Ideologia sub care erau crescuti si educati era centrata pe ideea de patriotism absolut. De-a lungul timpului, modul lor de viata a fost influentat si de precepte din Budism, Confucianism si Taoism. Un hwarang era credincios toata viata sa celor 5 Principii ale Vietii. Acestea erau:


    1.Fii credincios regelui si tarii
    2.Iubeste-ti si respecta-ti parintii
    3.Cultiva increderea intre prieteni
    4.Niciodata sa nu te retragi de pe campul de batalie
    5.Niciodata sa nu iei viata cuiva fara un motiv intemeiat
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mar Mar 30, 2010 12:05 pm

    Secretele de la palat - Pagina 3 20645120883802735814209
    Secretele de la palat - Pagina 3 22469119347360695815319a
    Secretele de la palat - Pagina 3 23812106105592756820100
    Secretele de la palat - Pagina 3 24603124058009081011185
    Secretele de la palat - Pagina 3 15330123242869634713980
    Secretele de la palat - Pagina 3 15954174901483911174900
    Secretele de la palat - Pagina 3 18034127520036039512415
    Secretele de la palat - Pagina 3 18072120886542809914226
    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de florina-octaviana89 Mar Mar 30, 2010 12:10 pm

    florina-octaviana89
    florina-octaviana89
    Colaborator special
    Colaborator special

    0 Mesaje : 4248
    Data de inscriere : 27/12/2009

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de GUMUS-NOOR Joi Apr 08, 2010 8:48 pm

    Eu il ador pe YS; am mai spus :e barbatul perfect;
    Azi am vazut doi oameni care se iubeu la nebunie cum numai in filme poti vedea ;eu pe DM si YS i-as fi desemnat cuplul cel mai frumos..
    Replica lui YS: traieste ca sa ma poti salva... modul cum miinele ei atingeau poarta inchisa si-i striga numele... poate se va indragosti de Bi-dam dar YS este prima dragoste a printesei si cea mai frumoasa.
    Uneori m-am intrebat oare de ce ea a refuzat sa se marite... poate ca nu vroia sa apartina altui barbat ci inima ei era numai a lui YS...NU CREDETI?
    GUMUS-NOOR
    GUMUS-NOOR
    Alteta
    Alteta

    0 Mesaje : 35933
    Data de inscriere : 21/12/2009

    florina-octaviana89 apreciază acest mesaj

    Sus In jos

    Secretele de la palat - Pagina 3 Empty Re: Secretele de la palat

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


    Continut sponsorizat


    Sus In jos

    Pagina 3 din 27 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 27  Urmatorul

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum